Nejsilnějším afghánským vůdcem je opium

Kábul - Afghánské opium zabije ročně 100 tisíc lidí po celém světě. To je více, než mají na svědomí jakékoli jiné drogy. Heroin a opiáty tak za rok v zemích NATO zabijí pětkrát tolik lidí, než kolik vojáků zemřelo během jejich osmiletého působení v Afghánistánu v boji. Uvádí to zpráva OSN. Heroin, morfin nebo opium užívá po celém světě asi 15 milionů lidí.

Právě trh s drogami podle zprávy OSN podněcuje nejen v Afghánistánu terorismus a povstání - za poslední 4 roky zvedl Taliban odvody pro pěstitele opia a obchodníky ze 450 na 600 milionů dolarů. „Afghánská drogová ekonomika vydělává několik set milionů dolarů ročně. Někteří z těch, co se na tom obohacují, mají černé turbany, jiní bílé límečky,“ řekl šéf Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu Antonio Maria Costa.

Peníze z drog financují podle Costy povstání v celé Střední Asii. Policie zachytí jen asi 20 procent z opiátů, které kolují po celém světě. Organizace také v září varovala, že se v Afghánistánu ztratila zhruba dvouletá produkce opia, asi 12 tisíc tun. Jde pravděpodobně o zásoby, které si dělá Taliban a zločinecké gangy. Afghánistán pravděpodobně stojí i za rostoucími dodávkami heroinu v Číně. Podle zprávy je země schopná pokrýt celou čtvrtinu čínské poptávky.

V poslední době se ale situace v Afghánistánu díky velkým kontrolám zlepšuje, opium se pěstuje už jen ve 14 provinciích z celkových 34. „Kontrola drog nevyřeší všechny potíže Afghánistánu, ale problémy státu se nedají vyřešit bez kontroly drog,“ uvedl Costa.