Mladý Sarkozy vzdal kandidaturu na šéfa podnikatelské čtvrti

Paříž – Syn francouzského prezidenta Jean Sarkozy v televizním vysílání oznámil, že nebude usilovat o to, aby se stal šéfem největší podnikatelské čtvrti v zemi, pařížské La Défense. Jeho kandidatura vyvolala obrovskou vlnu kritiky. Veřejnosti se nelíbilo, že mladý a nezkušený Sarkozy by měl zastávat tak vlivný post.

„Nechci vítězství poskvrněné podezřením,“ řekl Jean Sarkozy na kanálu France 2. Třiadvacetiletý student práv se nicméně stal členem správní rady společnosti EPAD, která spravuje nejvýznamnější obchodní čtvrť v zemi - pařížskou La Défense.

Správní rada EPAD má 45 členů, z nichž 30 je ze Sarkozyho strany Svaz pro lidové hnutí (UMP) a z formací, které jsou s UMP nějak spojeny. Kritici tvrdili, že Jean by dostal funkci šéfa organizace EPAD jen díky vlivu svého otce, Nicolase Sarkozyho pak obviňovali z nepřípustného protežování člena rodiny.

Zatímco mladý Sarkozy tvrdí, že má již ze své práce v místní správě dostatek zkušeností, jeho odpůrci mu předhazovali, že vzhledem k tomu, že studuje teprve druhým rokem práva, na tak významnou funkci nestačí.

La Défense soustřeďuje 200 tisíc pracovních míst a přes tři miliony metrů čtverečních kanceláří, z nichž mnohé patří sídlům velkých francouzských podniků a bank jako Total či Société Générale. Nicolas Sarkozy se v rámci své kariéry podílel na budování čtvrti a v letech 2005 a 2006 ji i řídil.