Šéf extremistů v diskusi na BBC: Nejsem žádný nacista

Londýn - V prestižním diskusním pořadu Question Time to vřelo. Šéf britské extrémně pravicové strany se poprvé zúčastnil televizní debaty ve veřejnoprávní BBC. Xenofobní politik Nick Griffin mimo jiné útočil v diskusi na islám. Účastníci debaty i publikum jeho extremistické názory ostře napadali. Policie mezitím zatýkala demonstranty, kteří venku protestovali proti Griffinově vystoupení v pořadu.

Debaty ve studiu se zúčastnil kromě Griffina i labouristický ministr spravedlnosti Jack Straw, muslimská členka Sněmovny lordů za Konzervativní stranu Sayeeda Warsiová, liberálnědemokratický stínový ministr vnitra Chris Huhne a černošská dramatička Bonnie Greerová. O vypjaté situace tak nebyla nouze.

Griffin v minulosti proslul xenofobními a rasistickými výroky, popíral nacistické vyvražďování Židů. O americkém prezidentu Baracku Obamovi řekl, že je „bigotní rasista“. Podle Griffina by američtí černoši měli být přesídleni zpátky do Afriky. Jeho strana chce zastavit veškerou imigraci a přesvědčovat Brity zahraničního původu k dobrovolnému odchodu ze země.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Griffinovi by se líbilo na jižním pólu

Griffin usedal do horkého křesla za hučení publika. To mu pak pokládalo nepříjemné otázky. Šéf BNP se ale nedal, připomněl, že za popírání vyhlazování Židů nikdy nebyl souzen. Prohlašoval také, že není nacistou a nikdy jím nebyl. Opětovně napadal islám, který prý neodpovídá hodnotám britské společnosti, a zdůrazňoval, že jeho strana hájí zájmy „původních“ obyvatel Británie.

Jeden divák tmavé pleti se ho zeptal, kam by měl jít, když se v Británii narodil a je tam doma. Dodal poté, že spousta lidí by naopak uvítala, kdyby se odstěhoval Griffin. Nejlépe prý na jižní pól. „Tam je bezbarvá krajina, to by vám vyhovovalo,“ řekl divák.

Pozvání pro Griffina do pořadu Question Time vyvolalo v zemi řadu kritik, podle nichž BBC legitimizuje extremistickou stranu. Krajně pravicová BNP měla donedávna volené zástupce jen v místních radách, ale v červnu dostala v eurovolbách přes šest procent hlasů, do Evropského parlamentu se tak dostali první dva její zástupci.

Vedení BBC pozvání Griffina zdůvodnilo tím, že musí dát prostor zástupci strany, která má zastoupení v Evropském parlamentu. Proti vystoupení Griffina protestovaly před londýnským sídlem stanice BBC stovky lidí. Někteří vnikli i do budovy, policisté je ale vyvedli.