Mexická i americká policie si posvítily na drogovou mafii

Washington - Přes 300 lidí podezřelých ze zapojení do obchodu s narkotiky pozatýkala policie ve Spojených státech. Rozsáhlá operace se zaměřila na jeden z největších mexických drogových kartelů La Familia. Policisté za posledních 48 hodin zabavili přes 3 miliony dolarů pocházejících z nelegálních obchodů a téměř 150 zbraní.

V 19 státech unie probíhala dvoudenní operace. Americká policie zasadila kartelu La Familia úder, ze kterého se bude dlouho vzpamatovávat. Zabavila drogy, zbraně, nelegálně vydělané peníze. „Zabavili jsme přes 32 milionů dolarů, víc než 1 200 kilogramů metamfetaminu, téměř 2 tuny kokainu a asi 7 tun marihuany,“ oznámil ministr spravedlnosti USA Eric Holder.

La Familia je z pěti hlavních mexických drogových kartelů ten nejnásilnější. Do Spojených států přepravuje obrovské množství metamfetaminu a kokainu. Kartel La Familia má sice základnu v západomexickém Michoacánu, jeho prsty ale sahaly hluboko do Spojených států. Zátah byl součástí projektu Coronado (španělsky úspěšný). Vyšetřovatelé na něm pracovali 4 roky.

Video Policie zasáhla proti drogové mafii v USA a Mexiku
video

Policie zasáhla proti drogové mafii v USA a Mexiku

K zátahu se přidala i mexická policie na své straně hranice. Dopadla dva údajné bossy mafie. „Policie zatkla dva podezřelé vůdce drogového kartelu La Familia a další 4 lidi. Byli zadrženi na základě zpravodajských informací,“ uvedl Ramón Eduardo Pequeno, velitel protidrogové jednotky mexické policie.

„Organizaci jsme zasáhli na citlivých místech. Narušili jsme její logistiku v oblasti, kterou kontroluje. To značně ztíží její operace,“ řekl po zásahu šéf mexické protidrogové policie Ramon Eduardo Pequeno.

La Familia stojí i za krvavými útoky na mexické bezpečnostní síly. Činnost drogových kartelů dlouho dělá tamní vládě vrásky na čele. Prezident Calderón za víc než 3 roky vyslal do boje proti obchodníkům s narkotiky 45 tisíc vojáků a policistů. Přesto za stejnou dobu přišlo o život při násilnostech spojených s drogovým byznysem přes 11 tisíc lidí.

Policie zatkla dva podezřelé vůdce drogového kartelu La Familia a další 4 lidi.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24