USA požádaly o vydání Polanského

Bern - Spojené státy oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání režiséra Romana Polanského. Švýcarská policie zadržela Polanského koncem září na základě amerického zatykače z roku 1978. Ve Spojených státech čelí stíhání kvůli znásilnění 13leté dívky. Polanski má ale sám možnost se proti případnému vydání odvolat.

Velvyslanectví USA předalo žádost ministerstvu spravedlnosti ve čtvrtek večer. „Americká žádost o vydání je založena na zatykači vydaném vrchním soudem státu Kalifornie pro okres Los Angeles 1. února 1978. K tomuto datu se Polanski nedostavil k soudci, jak to vyžadovaly podmínky kauce,“ uvedlo švýcarské ministerstvo spravedlnosti. 

O případném vydání Polanského do zámoří rozhodne soud v Curychu. Pokud by ale švýcarské úřady režiséra skutečně poslaly do USA, může se proti takovému rozhodnutí Polanski odvolat a jeho právník dnes naznačil, že to zřejmě udělá.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti hrozí Polanskému v Kalifornii až dva roky vězení. Potrestán prý může být jen v kauze, které se týká vydávací řízení. „V americkém případě přiznal svou vinu, že měl pohlavní styk s nezletilou. Podle platných amerických zákonů maximální trest za zločin v této otázce jsou dva roky vězení,“ řekl Folco Galli. Podle agentury AP ale nesdělil, zda je režisér také stíhán za útěk před spravedlností. Za to by mu mohl hrozit vyšší trest.

Švýcarský soud i ministerstvo spravedlnosti alpské republiky tento měsíc zamítly režisérovu žádost o propuštění na kauci. Zdůvodnily to prý vysokým rizikem, že Polanski Švýcarsko opustí před rozhodnutím o jeho vydání.