Skončil proces v aféře Clearstream, rozsudek se čeká v lednu

Paříž – Soudní proces v aféře Clearstream, v němž byl mimo jiné bývalý premiér Dominique de Villepin obviněn ze snahy očernit nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho, dospěl dnes v Paříži do svého závěru vystoupením zástupců obhajoby. Na konečný rozsudek bude nutné počkat do 28. ledna příštího roku. Clearstream je lucemburský peněžní ústav, kam údajně měly proudit úplatky za prodej francouzských lodí. Nakonec se však ukázalo, že seznam lidí, kteří měli přijímat úplatky, byl falešný. Expremiér Villepin ho měl šířit, i když si byl vědom jeho nepravosti.

V samotném procesu expremiér hrál vedle dalších čtyř obžalovaných spíše okrajovou roli, i když některá média líčení postavila na roveň div ne gladiátorského souboje dvou politických konkurentů, kteří se na smrt nenávidí.

Villepin, jenž vystupoval jako oběť represe státního aparátu, před soudem jakékoli své pochybení kategoricky vyloučil a několikrát naznačil, že kauza je politicky motivovaná.

„Nicolas Sarkozy slíbil, že mě pověsí na řeznický hák, a svůj slib splnil,“ prohlásil tento týden Villepin s odkazem na výrok, který se Sarkozymu přisuzuje. I jeho obhájci se postarali o pořádné mediální divadlo - v této souvislosti hovořili například o pomstychtivosti „paranoického tyrana“. Sarkozy se připojil k trestnímu řízení jako poškozený soukromý účastník, čímž zdůraznil osobní zájem na Villepinově potrestání. To ovšem zvýšilo obavy o nestrannost soudu.

Státní prokuratura navrhla pro Villepina podmíněný trest 1,5 roku vězení a pokutu 45.000 eur (1,16 milionu korun) za spoluvinu plynoucí z vědomé nečinnosti, tedy z toho, že nepodnikl potřebné kroky k zastavení konspiračního spiknutí.

Tajná konta, úplatky, konspirace

V aféře jde o seznamy údajných majitelů tajných kont v lucemburském peněžním ústavu Clearstream, kam prý plynuly úplatky za někdejší prodej francouzských fregat Tchaj-wanu. Na seznamu, který pronikl do tisku a záhy se ukázal jako podvržený, byly vedle Sarkozyho i některé další známé osobnosti.

Villepin byl v době propuknutí aféry ministrem zahraničí a později vnitra. Bylo to v době, kdy se schylovalo k rozhodnutí, koho vládní strana Svaz pro lidové hnutí postaví jako kandidáta do prezidentských voleb. Sarkozy neskrýval prezidentské ambice, Villepinovi se přičítaly.

Když se Villepin o seznamu dozvěděl, dal pokyn k vyšetření záležitosti a k
předání případu soudci a před podřízenými se údajně zaštiťoval příkazy
samotného prezidenta Jacquesa Chiraka, což ale v soudním řízení popíral.
Když pak zjistil, že seznamy jsou s největší pravděpodobností falešné,
údajně neučinil nic pro to, aby rozjetou mašinérii zastavil.

Nicolas Sarkozy a Dominique de Villepin
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24