Stávka v Itálii narušila hlavně dopravu, i lety z Prahy

Řím/Praha – Jednodenní stávka v Itálii, která podle organizátorů měla být generální, měla dle agentury AFP jen omezený rozsah. Zasáhla především dopravu, ale státní a soukromé sféry v dalších oblastech zasáhla méně. V jednotlivých sektorech, které jsou důležité pro chod země, byl provoz zajišťován tak, aby občany výrazněji nezasáhl. Stávku nicméně pocítili i cestující na leteckých linkách mezi Prahou a Itálií.

„V souvislosti s aktuální situací v Itálii musela být zrušena pravidelná linka do Boloni. Ta měla z Prahy původně odlétat před polednem,“ uvedla mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Firma se podle ní rozhodla vyslat večer do Boloni větší letadlo, aby mohli odcestovat i pasažéři ze zrušeného letu. Kvůli stávce se také zpozdila linka ČSA do Říma.

V italské letecké dopravě se stávkovalo pouze od 12:00 do 16:00 SELČ. Na římském mezinárodním letišti Fiumicino bylo zrušeno 11 letů, uvedla AFP bez jejich upřesnění.

Ke stávce vyzvaly menší odbory nazývající se Základní pakt (Patto di Base) a konfederace Cobas. Odboráři požadovali především výrazné zvýšení mezd a důchodů tak, aby odpovídaly zvýšeným životním nákladům, zavedení garantovaného minimálního platu, zastavení propouštění a zkrácení pracovní doby. Velké odborové svazy jako CGIL se však nakonec k akci nepřipojily.

Ve velkých městech se konaly demonstrace


V Římě zůstala podle vedení dopravních podniků města v depech asi třetina autobusů i tramvají. Dopravu v metropoli také narušila demonstrace, které se podle jejích organizátorů zúčastnilo na 150 000 osob. Další demonstrace byly v Miláně a Palermu. Zde i v Neapoli stávka narušila městskou hromadnou dopravu.

Na železnici úředníci stávkovali celý den, zaměstnanci podílející se přímo na dopravě pak od 11:00 do 15:00 SELČ. Státní železnice oznámily, že nebude zrušen žádný střednědlouhý a dálkový spoj. Stávka se také netýkala nejvytíženějších krátkých tras.

Naopak zcela zastavena byla námořní doprava. Spojení mezi menšími ostrovy a pevninou je podle agentury ANSA přerušeno od osmé hodiny ranní až do půlnoci.

Protestní pochod Římem
Protestní pochod Římem
Více fotek
  • Protestní pochod Římem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/682/68147.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/446/44521.jpg