Program Ares možná bude muset NASA přehodnotit

Washington - Raketový program Ares, který má nahradit raketoplány, je podle Bílého domu příliš drahý a pomalý. NASA ho má proto přehodnotit. Doporučení přišlo jen několik dní před prvním zkušebním letem. Program zatím stál 350 milionů dolarů. Místo toho odborníci navrhují, aby vláda investovala pět miliard dolarů do projektů vesmírné taxislužby, která by byla vytvořena soukromými firmami. Úkolem NASA by byl především dohled nad bezpečnostními aspekty.

„Myslím, že tu byl důvod, aby se s tímto rozumným programem (Ares) začalo. Nyní je zde věcná otázka, zda je to rozumný program i dnes,“ uvedl vedoucí odborného panelu Norm Augustine, bývalý šéf společnosti Lockheed Martin.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy utvořila panel složený z odborníků na kosmonautiku, aby zhodnotil plány NASA na budoucnost pilotovaných letů do vesmíru a aby uvážil možná řešení cesty na Měsíc.

Raketa Ares má za úkol vynášet kosmické lodi Orion ke stanici ISS a později k Měsíci, jenž se má stát výchozím bodem pro cesty dále do vesmíru. Měla by tak nahradit raketoplány, které plánuje NASA příští rok vyřadit z provozu. Rakety Ares a moduly Orion by měla mít kosmická agentura k dispozici nejdříve v roce 2015. Grémium odborníků je přesvědčeno, že se tak nestane dříve než v roce 2017.