Do prezidentského klání na Ukrajině vstoupí lídr opozice Janukovyč

Kyjev - Opoziční Strana regionů v pátek oficiálně jmenovala svého předsedu Viktora Janukovyče svým kandidátem do prezidentských voleb. Ty by na Ukrajině měly proběhnout v lednu příštího roku a Janukovyč se nejspíše utká s dosavadní premiérkou Julijí Tymošenkovou. Průzkumy veřejného mínění ovšem nyní favorizují opozičního kandidáta, jenž je znám svými úzkými vazbami na Ruskou federaci, a v případě jeho zvolení se dá tudíž předpokládat, že Ukrajina se bude geopoliticky orientovat spíše východním směrem. 

I přesto na stranickém sjezdu svým posluchačům sliboval, že v případě zvolení učiní z Ukrajiny neutrální zemi. „Dám Ukrajině novou zahraniční politiku, Ukrajina bude stát mimo bloky,“ zdůraznil Janukovyč. Zároveň ujistil, že obnoví takzvané strategické partnerství Ukrajiny s Ruskem.

Na Východ, nebo na Západ?

Janukovyč chce korigovat kroky, které započal současný prezident Viktor Juščenko usilující o zapojení Ukrajiny do evropských a severoatlantických struktur. Prozápadní kurz se samozřejmě nelíbí Rusku, které to naposledy silně dalo najevo letos v lednu při plynové krizi. Tehdy ruská plynařská firma Gazprom po dlouhých sporech o údajné dluhy přerušila dodávky plynu na Ukrajinu.

Janukovyč je favoritem voleb

Janukovyče podporuje především východ a jih země, kde se tradičně projevují proruské sympatie místního rusky hovořícího obyvatelstva. Podle všeho jeho největší politickou soupeřkou by v prezidentských volbách měla být nynější premiérka Julija Tymošenková. Zatímco Janukovyče by podle průzkumů chtělo volit 22 až 27 procent obyvatel, pro Tymošenkovou se vyslovuje 13 až 16 procent voličů. Až daleko za nimi je v preferencích nynější prezident Juščenko.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/617/61643.jpg
  • Ukrajinská premiérka Julja Tymošenková autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/628/62748.jpg