Merkelová dojednala koalici se Svobodnými, na finance se stěhuje Schäuble

Berlín - Křesťanští demokraté německé kancléřky Angely Merkelové (CDU/CSU), kteří zvítězili v zářijových parlamentních volbách, uzavřeli koaliční dohodu se Svobodnou demokratickou stranou (FDP). Nově vytvořená vláda by mohla nastoupit do úřadu již příští týden. Nová německá vláda bude dozajista pravicovější než ta předešlá. V této souvislosti se očekává, že se budou snižovat daně, do popředí se dostane i jaderná energie a bude méně kontroly, například při síťové komunikaci. Nová vláda má již v Německu svou přezdívku – kabinet překvapení, a to kvůli personálním rošádám. Jde zejména o obsazení klíčového postu ministra financí, kam se z ministerstva vnitra přesouvá veterán CDU Wolfgang Schäuble. V nové vládě také zasedne dosud nejmladší člen vlády jako ministr zdravotnictví šestatřicetiletý Philipp Rösler, který je navíc prvním Asiatem, který se kdy v německé vládě objevil.

„Dosáhli jsme dobrou dohodu a je to velmi dobrý den pro celé Německo,“ řekl Peter Ramsauer, lídr CSU, jež je bavorskou stranickou sestrou křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové.

Dohoda otevírá cestu k novému kabinetu pravého středu zhruba měsíc poté, co konzervativci kancléřky Merkelové a svobodní demokraté získali ve volbách do Spolkového sněmu parlamentní většinu. Jednání o nové koalici začalo v pátek a trvalo přes 12 hodin. Šéfka strany původně prohlásila, že vládu chce vytvořit nejpozději do 9. listopadu.

Nižší daně, rychlejší růst, slibuje kancléřka

Na dnešní tiskové konfernci Merkelová prohlásila, že koaliční dohoda umožní vznik vlády, která vykročí „směle do budoucna“ vedena myšlenkou hospodářského „růstu, vzdělanostní společnosti a solidarity“. „Nebudeme zvyšovat daně a odvody, ale vsadíme na růst,“ ujistila dále staronová kancléřka.

Daně by se měly v Německu pod novou vládou dokonce snižovat, a to i přes rostoucí rozpočtový schodek. Merkelová prý chtěla omezení daní maximálně o 20 miliard, ale svobodní demokraté údajně prosadili 24 miliard eur. Přestože si jsou noví koaliční partneři ideově blízcí, kromě daní se jejich názory liší i v oblastech bezpečnosti či zdravotnictví.

Merkelová dnes nedokázala odpovědět na otázku, jak vysokým saldem se
snížení daní projeví v sociálních pokladnách. Záležet podle ní bude na
hospodářském růstu a vývoji na pracovním trhu v příštích letech. Kancléřka 
sice ujistila, že do roku 2013 se nebudou žádné daně zvyšovat. Zcela však nevyloučila zvýšení sociálního pojištění.

Německo zná jména většiny ministrů

Německá média už zveřejnila jména většiny nových ministrů nové vlády. Za jednoznačně největší překvapení je považováno přidělení rezortu financí dosavadnímu ministrovi vnitra Wolfgangu Schäublemu, jednomu z nejzkušenějších politiků křesťanských demokratů.

Hvězda německé politiky posledních měsíců, dosavadní ministr hospodářství Karl Theodor zu Guttenberg (CSU), se má stěhovat na ministerstvo obrany a v jeho dosavadní funkci ho nahradí ostřílený stranický kolega Rainer Brüderle, dlouholetý mluvčí frakce FDP pro hospodářství.

Sedmatřicetiletý Guttenberg už nebude nejmladším členem vlády. Ministrem zdravotnictví se totiž má stát teprve šestatřicetiletý Philipp Rösler z FDP, dosavadní ministr hospodářství spolkové země Dolní Sasko. Právě reforma zdravotnictví by měla patřit mezi další klíčové úkoly příští vlády.

Merkelová dnes také potvrdila, že nová koalice se dohodla na jméně nového evropského komisaře za Německo, odmítla ho ale prozradit s tím, že jej nejdřív chce oficiálně sdělit předsednictvu strany. Televize ZDF a agentura DPA však už informovaly, že Güntera Verheugena, dosavadního místopředsedu EK a komisaře pro hospodářství a podnikání, v komisi vystřídá ministerský předseda spolkové země Bádensko-Württembersko Günther Oettinger (CDU).

Pravděpodobné složení nové německé vlády:

kancléř: Angela Merkelová (CDU) 
vicekancléř: Guido Westerwelle (FDP) 
     
ministerstvo zahraničí: Guido Westerwelle (FDP) 
ministerstvo obrany: Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) 
ministerstvo financí: Wolfgang Schäuble (CDU) 
ministerstvo vnitra: Thomas de Maiziére (CDU) 
ministerstvo hospodářství a technologií: Rainer Brüderle (FDP)
ministerstvo práce a sociálních věcí: Franz Josef Jung (CDU) 
ministerstvo zdravotnictví: Philipp Rösler (FDP) 
ministerstvo spravedlnosti: Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová (FDP) 
ministerstvo pro rodiny: Ursula von der Leyenová (CDU) 
ministerstvo zemědělství a ochrany spotřebitelů: Ilse Aignerová (CSU)   
ministerstvo životního prostředí: Norbert Röttgen (CDU) 
ministerstvo dopravy: Peter Ramsauer (CSU) 
ministerstvo školství a výzkumu: Annette Schavanová (CDU) 
ministerstvo spolupráce a rozvoje: Dirk Niebel (FDP)