Pákistánská armáda údajně obsadila obec, odkud pochází vůdce Talibanu

Islámábád - Pákistánská armáda dnes údajně obsadila klíčovou obec Kotkai, z níž pochází vůdce pákistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd. Kotkai je také domovem Karího Husaina Mahsúda, jenž údajně zodpovídá za výcvik sebevražedných atentátníků Talibanu. Ofenziva pákistánské armády proti povstaleckému hnutí Taliban na severozápadě země v oblasti Jižního Vazíristánu pokračuje sedmý den. A vyžádala si další oběti - při útoku amerického bezpilotního letounu na jiném místě v severozápadním Pákistánu dnes zahynulo 14 lidí.

Tvrdé boje trvají už týden a pákistánská armáda postupuje stále hlouběji na území, které měl pod palcem Taliban. V Jižním Vazíristánu vojáci byli od roku 2004 už třikrát. Pokaždé utrpěli těžké ztráty a území nikdy neudrželi. To se má změnit. Klíčovým cílem ofenzivy mělo být právě město Kotkai. Teď armáda hlásí úspěch. „Vybojovali jsme těžkou bitvu a naše jednotky převzaly kontrolu nad městem. Teď pracujeme na jeho vyčištění,“ tvrdí jeden z důstojníků. Šéf armády k tomu dodal, že vojenské akce jsou úspěšné a že armáda se snaží při bojích zabránit obětem mezi civilisty.

Informaci ani ztráty jedné nebo druhé z válčících stran není možné nezávisle potvrdit. Novináři se do oblasti vůbec nedostanou. A i když vojáci získali tento týden Kotkai pod svou kontrolu už jednou, v úterý je povstalci znovu vytlačili. Pákistánské velení ale tvrdí, že ovládá kopce kolem města, což poskytuje strategickou výhodu.

Armáda chce postupovat dál do hornatých oblastí, kde budou boje ještě těžší. V zádech jí pomáhají i Američané. Jejich bezpilotní letoun údajně při útoku na jednoho z předáků Talibanu zabil přes 10 lidí. Povstalci na ofenzivu odpověděli vlnou atentátů, při kterých za poslední tři týdny zabili přes 150 lidí. A stále neřešeným problémem zůstávají desetitisíce civilistů, kteří z oblasti bojů uprchli.

Pákistánská armáda zatím do oblasti vyslala asi 30 tisíc vojáků. Předpokládá se, že Taliban nyní v Jižním Vazíristánu disponuje 10 tisíci místními a 1500 zahraničními bojovníky. Členové Talibanu spáchali v uplynulých dvou letech v Pákistánu množství krvavých útoků, při nichž zahynulo kolem 2300 lidí. Taliban a teroristická síť al-Káida mají již dlouhou dobu v oblasti Jižního Vazíristánu své základny, odkud podnikají výpady proti pákistánským úřadům, mezinárodním silám v sousedním Afghánistánu i civilním cílům ve světě.

Při ofenzivě podle armádních zdrojů dosud padlo 142 povstalců a 20 vojáků. Podle OSN kolem 155 tisíc civilistů před konfliktem z Jižního Vazíristánu uprchlo.