U Estonska objevili vrak ponorky z 1. světové války

Tallinn – Švédským hledačům vraků lodí se podařil unikátní nález. Nedaleko estonského pobřeží objevili skvěle zachovanou britskou ponorku z první světové války, na jejíž palubě zahynulo 33 námořníků. Podobná plavidla se snažila blokovat v Baltském moři zásobování Německa švédskou železnou rudou.

Británie spustila svou první ponorku na vodu v roce 1902. Plavidla třídy E sloužila britskému námořnictvu do roku 1922. Patřila k nim i nalezená ponorka E-18, která vyplula spolu s ostatními v roce 1916 z Revelu, dnešního hlavního estonského města Tallinnu. „Churchill jako první lord admirality poslal tuto skupinu ponorek, aby operovaly proti Němcům. V Baltském moři úspěšně bránily vývozu železné rudy ze Švédska. A v podstatě tam zadusily německou flotilu,“ potvrdil šéf pátracího týmu Carl Douglas.

E-18 byla naposledy spatřena v jižní části Baltského moře, její vrak leží nedaleko estonského ostrova Dago. „Myslíme si, že E-18 potopila mina, když plula po hladině. Poklop je otevřený a tak to během plavby bývalo pouze, když posádka chtěla vyvětrat,“ odhaduje Douglas.

Vrak objevil se svým týmem díky detailním mapám minových polí z první světové války. „Ponorka je ve velmi dobrém stavu. Je samozřejmě poškozená, ale v Baltském moři je skvělé prostředí, které dokáže vraky uchovat léta,“ dodal.

Douglas chce, aby vrak zůstal na místě jako pomník mrtvým námořníků. Neplánuje ale zveřejnit přesné místo, kde se ponorka nachází, aby vrak nepřilákal příliš zvědavců.