Taliban vyzval k bojkotu druhého kola afghánských voleb

Kábul - Povstalecké hnutí Taliban dnes vyzvalo k bojkotu druhého kola afghánských prezidentských voleb, které se mají konat 7. listopadu. Nařídilo také všem svým bojovníkům, aby útočili proti tomuto „americkému“ procesu. „Islámský emirát (Afghánistán) informuje znovu lid, že se nikdo nesmí tohoto amerického procesu zúčastnit. Proces je třeba bojkotovat,“ uvedl Taliban v poselství. Taliban už vyzval k bojkotu prvního kola, které se konalo 20. srpna.

Volby tehdy označil za americký podvod a pohrozil trestem každému voliči, který by se odvážil hlasovat. Účast dosáhla 38,7 procenta, ale místy, kde jsou bašty povstalců, pouhých pěti procent. Při útocích Talibanu na účastníky voleb zahynuly desítky lidí.  

Každý, kdo se zúčastní hlasování, „ponese za svůj čin odpovědnost,“ hrozí i tentokrát povstalecké hnutí. Jeho bojovníci jsou plně připraveni zvítězit, útočit na nepřátelské základny, bránit lidem v účasti ve volbách a blokovat provoz vládních a civilních vozidel na všech cestách počínaje předvečerem voleb.

Hrozby Talibanu přicházejí v den, kdy začala kampaň před druhým kolem voleb, v němž se utká dosavadní prezident Hamíd Karzáí s bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem. Kampaň skončí 5. listopadu.

Karzáí souhlasil s uspořádáním druhého kola v úterý po měsících politické nejistoty. Přimělo ho k tomu rozhodnutí volební komise anulovat statisíce zfalšovaných hlasů z prvního kola. Tím kleslo původně oznámených více než 54 procent hlasů pro Karzáího pod padesátiprocentní hranici nutnou pro vítězství v prvním kole. Jeho soupeř Abdulláh podle revidovaných výsledků získal zhruba 30 procent hlasů.