Ve znamení čísla 350 volají lidé po ochraně klimatu

Praha – Aktivisté z celého světa dnes upozorňují na nutnost ochrany klimatu. Chtějí přimět politiky, aby na konferenci v Kodani, která se koná v prosinci, přijali přísná opatření pro boj s rostoucí koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře. Akce probíhá ve více než 180 zemích světa. V jejím rámci se po celém světě, Českou republiku nevyjímaje, koná až čtyři tisíce různých veřejných aktivit.

„Nemáme žádnou náhradní planetu,“ podobnými hesly lidé po celém světě upozorňovali na nebezpečí změny klimatu. Heslem všech dnešních akcí bylo číslo 350. To má pro ekology symbolický význam. Podle nich je nezbytné snížit koncentraci CO2 v ovzduší pod 350 ppm (350 molekul skleníkových plynů na milion), což je maximální limit, kdy klimatické poruchy v důsledku globálního oteplování nezpůsobí katastrofálně rychlé a nepředvídatelné změny.

Podle studie amerického klimatologa Jamese Hansena z loňského roku je nyní v atmosféře 385 částic oxidu uhličitého v milionu. „Čím víc je oxidu uhličitého v atmosféře, tím víc tepla produkujeme. Nad hodnotou 350 se naše planeta doslova smaží,“ podotkl organizátor akce v Sydney John Collee.

Podmořské transparenty, bubnování, zvonění a spousta dalších forem protestu mají veřejnost i politiky upozornit, že je potřeba globální oteplování zastavit. Do klimatických jednání v Kodani už zbývá jen pět týdnů. Na prosincovém mezinárodním summitu se bude hledat řešení, jak zastavit rostoucí množství skleníkových plynů. Je zapotřebí uzavřít novou dohodu, která nahradí dosavadní Kjótský protokol.

Česko nezůstalo stranou

K akci se připojila i desítka míst v Česku. V Praze na Staroměstském náměstí rozdávaly zhruba tři desítky aktivistů černé balónky s nápisem CO2. Bylo jich, jak jinak, než 350. Podepisovala se také symbolická pohlednice určená premiéru Janu Fischerovi s výzvou, aby se zavázal prosazovat závazné limity na vypouštění skleníkových plynů.

Nad průběhem dnešního pražského happeningu bděli také světoví státníci - americký prezident Barack Obama, jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy – samozřejmě jen v podobě maskovaných aktivistů.

Demonstrace za ochranu klimatu
Demonstrace za ochranu klimatu