Olympijské Rio se změnilo ve válečnou zónu

Rio de Janeiro (Brazílie) – Prudké boje mezi brazilskou policií a drogovými gangy z chudinských čtvrtí Ria de Janeiro si v posledním týdnu vyžádaly už 40 obětí. Vlna násilí zasáhla největší brazislké město pouhých pět let před fotbalovým mistrostvím světa a sedm let před olympiádou. Sílí proto obavy, zda Brazílie dokáže zajistit bezpečnost účastníků a návštěvníků těchto obrovských sportovní akcí. Brazilská policie nedokázala zajistit bezpečnost ani malé skupině portugalských novinářů, kteří připravovali reportáž o pouličních bojích.

Záběry z bojů, které připomínají válku, reportéři portugalské televize RTP nakonec získali. Vyrazili za policejním vozem do jedné z problematických čtvrtí, ale gangsteři začali střílet na auto novinářů. Místní obchodníci, kteří s boji nechtějí mít nic společného, reportérům nepomohli. Portugalští novináři potom jenom se štěstím vyvázli.

„Byla to těžká a nezapomenutelná zkušenost. Štáb RTP se odpojil od ostatních médií a sledoval policejní obrněný vůz. Přivítali nás ale střelbou. Tady ve Vila Cruzeiro se policie snaží dostat situaci pod kontrolu,“ popsal reportér RTP Joao Pacecho Miranda.

Boje v chudinských čtvrtích trvají už týden. Nejprve začaly dva konkureční drogové gangy bojovat o tzv. Opičí kopec. Když se do věci vložila policie, obrátily zbraně i proti ní. Pomocí vojenských kulometů se jim podařilo sestřelit policejní vrtulník, gangsteři také zapálili školu a pět autobusů.

Proti zločincům dorazily do Ria de Janeiro posily, ale ani ony zatím nedokázaly boje zastavit. „Nabídli jsme guvernérovi Rio de Janeira veškerou pomoc. Víme, že zvládnutí násilí drogových gangů a organizovaného násilí si vyžádá svůj čas,“ uvedl brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva.

Čas se ovšem krátí. Do fotbalového mistrovství světa a olympiády ho mnoho nezbývá, a proto svět se znepokojením sleduje vývoj situace. Brazílie ale zatím věří, že zajistí bezpečný průběh obou akcí.