Milionářský veletrh si Rusové užívají navzdory krizi

Moskva – Už popáté otevřel své brány obyvatelům Moskvy Milionářský veletrh (23.-25. října). Tradiční přehlídka nejluxusnějšího zboží z celého světa slavila v Rusku vždycky velký úspěch. Od loňska má ale nepříjemného soupeře – globální finanční krizi. Na Milionářském veletrhu ale všichni tvrdí, že budoucnost bude jenom růžová, i když se veletrh například koná na třetinové ploše oproti loňsku. Ruská touha nakupovat a utrácet je údajně nesmrtelná.

První náraz hospodářské krize už má Rusko sice za sebou, její následky ale teprve vyplouvají na povrch. Továrny nemají odbyt a největší ruská automobilka AvtoVaz hrozí rovnou bankrotem. „Je to první reálná krize novodobého Ruska. Dříve šlo především o dozvuky postkomunistické transformace. Teď ale mají lidé co ztratit. Osm let si užívali a chtějí, aby to pokračovalo,“ tvrdí Chris Weafer, analytik z Uralsib Bank.

Ne všichni se ale na krizi dívají pesimisticky, někteří ji berou jako šanci změnit systém. A možnost posunout zemi od exportu nerostných surovin k novým technologiím. Příznivcem takové změny je i nejbohatší Rus, podnikatel Michail Prochorov, jehož majetek je vyčíslen na zhruba čtrnáct miliard dolarů.

„Aktivně se zapojujeme hlavně do projektů, které přinášejí inovace. Jenom ty můžou podle mě posunout ruský průmysl dál, tam, kde je okolní svět,“ říká.

Milionářský veletrh 2009
Milionářský veletrh 2009