V Rakousku mají třetí mešitu, tentokrát zapadá do okolí

Bad Vöslau (Rakousko) - Muslimové v Rakousku mají ode dneška třetí mešitu. Stojí v dolnorakouském Bad Vöslau a od těch předchozích se podstatně liší, respektuje totiž okolní zástavbu. O tomto kompromisu se ale měsíce vyjednávalo. Část kritiků tato dohoda uspokojila, ale stále zůstávají tací, kteří další mešitu berou jako vítězství islámu.

Otevření mešity v Bad Vöslau provázela slavnostní atmosféra a vstřícnost ze všech stran. Nicméně tomuto okamžiku předcházely měsíce krušného vyjednávání. A výsledkem je kompromis - z plánovaných pětadvacetimetrových minaretů zbyly jen náznaky. Interiér je tradiční, zvenčí ale stavba příliš nevybočuje z okolní průmyslové periferie. „Vzájemné porozumění je pro nás důležitější než architektura,“ vysvětluje ústupky manažer celého projektu. 

Třetí rakouská mešita tak prolomila dosavadní, v Rakousku kritizovanou, praxi. Její dvě předchůdkyně jsou totiž postavené v tradičním stylu muslimských zemí a nerespektují tak své okolí. 

„Katolické kostely dnes také nestavíme ve stylu gotických katedrál. A modernější přístup se prosadil i u tohoto projektu,“ dodává k projektu Christoph Prinz, starosta Bad Vöslau. 

V městečku s 13 tisíci obyvateli žije necelá tisícovka muslimů, proti mešitě se staví 1600 lidí. „V Turecku bychom si taky asi nesměli postavit kostel!“ Tak zní jeden z argumentů odpůrců. Naopak jiným obyvatelům městečka mešita nevadí. "Já jsem pro náboženskou svobodu, každý ať si svůj postoj svobodně vyjadřuje."


Některé kritiky uspokojila výsledná dohoda, nesmiřitelná však zůstala krajní pravice. „Žádný kompromis to není, původně oznámili třicetimetrové minarety, aby měli prostor k ústupkům, ale znaky vítězství islámu zůstaly,“ zlobí se Peter Gerstner, předseda okresní organizace Svobodných.

Třetí rakouská mešita v městečku Bad Vöslau
Třetí rakouská mešita v městečku Bad Vöslau
Více fotek
  • Třetí rakouská mešita v městečku Bad Vöslau autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1197/119615.jpg
  • Třetí rakouská mešita v městečku Bad Vöslau autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1197/119618.jpg