V USA je kvůli „prasečí“ chřipce stav národní nouze

Washington - Americký prezident Barack Obama vyhlásil kvůli takzvané prasečí chřipce v USA stav národní nouze. Virus H1N1 se už rozšířil ve 46 z 50 amerických států. Toto opatření umožní zdravotníkům mimořádně překročit celostátní nařízení a v oblastech s velkým počtem pacientů rychle zasáhnout. S odvoláním na Bílý dům o tom dnes informovaly zpravodajské agentury. Podle posledních údajů amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) v USA s chřipkou skončilo v nemocnici od konce srpna přes 21 800 lidí. Přes 2400 nemocných zemřelo.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve světě dosud prokazatelně virem nové chřipky A(H1N1) nakazilo přes 415 000 osob. Nejméně 5000 lidí mu podlehlo. Počty mohou být ve skutečnosti ale mnohem vyšší. Všichni nemocní totiž lékaře nenavštíví a testy nepodstoupí.

Po vyhlášení stavu národní nouze budou moci zdravotníci a úřady i kvůli nákaze takzvanou prasečí chřipkou postupovat jako při mimořádných situacích, tedy například jako při přírodních katastrofách.

Video Obama vyhlásil kvůli chřipce stav nouze
video

Obama vyhlásil kvůli chřipce stav nouze

Nová chřipka se podle CDC rozšířila plošně po celém území USA. Jen v několika málo státech se choroba vyskytuje jen lokálně či regionálně. USA chtějí co nejdříve zahájit očkování. Americká vláda na nákup 250 milionů vakcín vyčlenila přes dvě miliardy dolarů (35 miliard korun). Část vakcín představují klasické injekce, část lidé dostanou jako nosní sprej.