Nechceme naše vojáky v Afghánistánu, žádali lidé v Londýně i ve Varšavě

Londýn/Varšava - Stažení britských vojáků z Afghánistánu žádalo na demonstraci v Londýně přes 2000 lidí. Protestující vedl příslušník, který se odmítá vrátit zpět do boje a stojí za to před vojenským soudem. Británie má v Afghánistánu kolem 9000 vojáků. Od roku 2001 tam přišlo o život 221 mužů. Britský premiér Gordon Brown tento měsíc řekl, že by do Afghánistánu mohlo odjet dalších 500 příslušníků. Obdobná manifestace několika set lidí se konala také ve Varšavě.

Demonstraci v Londýně uspořádalo protiválečné uskupení Stop The War Coalition. Jeho zástupci uvedli, že to je vůbec poprvé, co se voják v činné službě takového protestu oficiálně zúčastnil. Podle průzkumu pro stanici Channel 4 si 62 procent Britů přeje, aby se vojáci vrátili domů okamžitě či v příštím roce.  

Na akci nechyběla ani nejstarší britská protiválečná aktivistka Hetty Bowyerová, které je 104 let. „V dalším zabíjení nevidím žádný smysl… Byla jsem na každé protiválečné demonstraci. Dokud se udržím na nohou, budu v tom pokračovat,“ řekla Bowyerová.

Začátkem října nový náčelník britského generálního štábu David Richards napsal deníku Telegraph, že válka se dala vyhrát. V pátek BBC řekl, že jednotky by se mohly stahovat tak za pět let, až se posílí afghánská armáda a zlepší se bezpečnostní situace v zemi. Generál se v létě postaral o rozruch svými slovy, že Británie by mohla v Afghánistánu být „ještě 30 až 40 let“. Víc vojáků do Afghánistánu se chystá příští rok poslat i americký prezident Barack Obama.

Proti válce v Afghánistánu dnes v centru Varšavy demonstrovalo několik set lidí. Demonstranti, kteří se sešli na výzvu organizace Inciativa stop válce a dalších polských mírových hnutí, nesli transparenty s nápisy jako „Skončíte v Afghánistánu jako ve Vietnamu“ nebo „Baracku vrať Nobelovu cenu“. Polsko má v Afghánistánu na 2000 svých vojáků. Podle posledních průzkumů veřejného mínění 81 procent Poláků požaduje, aby polští vojáci byli z Afghánistánu co nejdříve staženi.

Protest proti válce v Afghánistánu
Protest proti válce v Afghánistánu