Jaderní inspektoři kontrolují íránské zařízení u Kómu

Teherán - Čtyřčlenný inspekční tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který v noci na dnešek přiletěl do Teheránu, dnes odpoledne provedl první kontrolu nově budovaného íránského jaderného zařízení nedaleko posvátného města Kómu. Další kontroly budou následovat, inspektoři se v Íránu zdrží tři dny. Na inspekci se Teherán dohodl s velmocemi na počátku října na jednání v Ženevě.

Teherán existenci zařízení přiznal v září. Přísně střežený vojenský objekt je skryt v horách jižně od Teheránu asi 30 kilometrů od Kómu. Přesné místo objektu nikdo nezná a žádný cizinec do něj dosud nikdy nevkročil. Zařízení je silně chráněno, kromě jiného tam podle Íránu jsou raketová sila a protiletadlové baterie. Čtyřčlennou delegaci MAAE vede Herman Nackaerts. Její experti srovnají inženýrské plány objektu se současným stavem jeho uspořádání, budou hovořit se zaměstnanci a odeberou také vzorky okolí objektu, aby je mohli prověřit na přítomnost jaderných materiálů.

Íránský jaderný program vzbuzuje především v USA, Izraeli a Evropě obavy, že země usiluje o vývoj jaderné bomby. Teherán zbrojní úmysly odmítá s tím, že výzkum je zcela mírový a slouží k výrobě elektrické energie.

Západ proto Teheránu navrhl, aby obohacoval uran v zahraničí, například v Rusku. Velmoci by tak získaly kontrolu nad tím, že jaderný materiál je skutečně upravován pouze pro vědecké či energetické účely. Islámská republika to prozatím odmítla a upozornila, že by ani tehdy nepřestala s vlastním obohacováním uranu.