Dvě exploze v Bagdádu zabily nejvíce lidí za poslední dva roky

Bagdád - V Bagdádu došlo dnes k nejkrvavějšímu útoku za poslední dva roky. Při dvou explozích v centru města přišlo o život nejméně 147 lidí a 700 jich utrpělo zranění. První nálož explodovala ráno před ministerstvem spravedlnosti. O několik minut později vybuchla druhá u budovy provinční vlády. Výbušniny byly nastraženy v automobilech, nejednalo se tedy o útoky sebevražedných atentátníků, jak se policie původně domnívala.

Atentátníci zaútočili nedaleko přísně střežené bagdádské zelené zóny – plné vládních úřadů a zahraničních ambasád. Podobně jako v srpnu, kdy série explozí zasáhla ministerstva zahraničí a financí. Tehdy zahynulo takřka 100 lidí.

Za dnešními explozemi podle zástupců vlády stojí pravděpodobně členové
teroristické sítě al-Káida nebo stoupenci bývalého prezidenta Saddáma
Husajna.

Video Odkaz Miloslava Vlčka
video

Odkaz Miloslava Vlčka

První mohutný výbuch otřásl centrem Bagdádu v půl jedenácté místního času, v době, kdy lidé spěchali do práce. Obyvatelé cítili chvějící se zemi do vzdálenosti několika kilometrů. Z oken iráckého ministerstva spravedlnosti nezůstalo v rámech ani jediné.

Další výbuch se ozval o několik minut později. Tentokrát byla terčem budova provinční vlády. Exploze na ulici zanechala zdemolovaná auta a voda ze zničených rozvodů komplikovala práci záchranářům.  

„Ve čtvrti Salhíja explodovaly dvě bomby nastražené v autech. Byly tam dva armádní vozy plné vězňů. Nejsem si jistý, ale myslím, že k výbuchu došlo poblíž nich,“ popisuje situaci jeden z obyvatel Bagdádu. 

Ve srovnání s loňským rokem počet násilností v Iráku sice dramaticky klesl, blíží se ale lednové volby a irácká vláda předpokládá, že se domácí povstalci a zahraniční bojovníci pokusí situaci v zemi destabilizovat. Pumových a sebevražedných atentátů v Iráku přibývá od července, kdy se z iráckých měst stáhly americké bojové jednotky. Násilnosti vyvolávají pochybnosti o tom, zda jsou Iráčané schopni nahradit americké oddíly. Podle dohod mají být všichni Američané z Iráku staženi do konce roku 2011.

Iráku patří prvenství v tabulce největších teroristických útoků

Za poslední čtyři roky vede Irák smutnou celosvětovou tabulku největších teroristických útoků. Podle údajů humanitárních organizací utekly kůli strachu o život ze svých domovů od spojenecké invaze v roce 2003 více než dva miliony lidí. První místo drží Irák od 14. srpna 2007, kdy u Mosulu zaútočili 4 sebevražední atentátníci. Podle červeného kříže zabili skoro 800 lidí. Dvěma tunami výbušnin odpálili cisternu s palivem a 3 auta.

Až na třetím místě nejděsivějších atentátů je jiná země než Irák. V roce 2006 v komerčním srdci Indie - Bombaji - explodovalo 7 bomb ve vlaku. Zemřelo 209 lidí. Indie drží i páté místo - loni opět v Bombaji při třídenních bojích s teroristy v centru města zahynulo přes 170 lidí.