Otec Dodiho Al Fayeda chce být prezidentem Skotska

Edinburgh - Egyptský miliardář Mohamed Al Fayed prohlásil, že je připravený stát se prezidentem nezávislého Skotska, a vyzval Skoty, aby se distancovali od „Angličanů a jejich hrozných politiků“. „Vy Skotové žijete v bezvědomí již příliš dlouho,“ řekl Al Fayed pro noviny The Sunday Times.

Magnát, který má statek ve skotském pohoří Highlands, dodal, že doufá v získání skotského občanství, pokud by země získala nezávislost. O britský pas žádal několikrát marně. „Poskytnu Skotsku jakoukoli pomoc, aby dosáhlo samostatnosti. Až vy Skotové budete svobodní, budu připraven stát se vaším prezidentem,“ uvedl.

Egyptský miliardář je otcem Dodiho Al Fayeda, jenž zemřel při automobilové nehodě spolu s princeznou Dianou v roce 1997 v Paříži. Dlouho tvrdil, že oba přišli o život při komplotu nastrojeném princem Philipem, chotěm královny Alžběty II.

Ve Skotsku byl v roce 1999 zvolen po 300 letech parlament a země má od téhož roku regionální vládu. Skotský premiér Alex Salmond z nacionalistické Skotské národní strany slíbil uspořádat referendum o nezávislosti, ale britský premiér Gordon Brown, který se ve Skotsku narodil, je zásadně proti tomu.

„Učiním pro Skotsko všechno, ale nepřeji si Alexe Salmonda. Požádal jsem ho o schůzku, ale odmítl. Chtěl jsem mu nabídnout pomoc a rady, ale nechtěl,“ dodal Mohamed Al Fayed.