Currywurst má muzeum. S gaučem ve tvaru kečupu

Berlín – Německá kulinářská specialita currywurst, která nemůže chybět na žádném stánku s rychlým občerstvením, slaví šedesátku. Oblíbené pochoutky spořádají Němci ročně 800 milionů kousků. Currywurst už má pamětní desku, patentové číslo, roli v komiksu i ve filmu a nově také muzeum, které před nedávnem otevřeli v Berlíně. Autoři expozice tvrdí, že klobása s pikantní omáčkou je mnohem víc než jen jídlo.

„Nejdřív nám všichni říkali, že jsme se zbláznili. Muzeum a currywurst? Zájem je ale obrovský,“ tvrdí autorka koncepce výstavy, kunsthistorička Meike-Marie Thielová. První currywurst má na svědomí jistá Herta Heuwerová. Zřejmě ona začala poprvé v září 1949 ve svém rychlém občerstvení nabízet klobásku zalitou pomádou smíchanou z rajčatového protlaku, kari, worcesterské omáčky a dalších příměsí, tedy ze surovin, které v době přídělového systému byly poměrně snadno k mání.

V dobách za železnou oponou byl currywurst oblíbeným jídlem ve východním i západním Německu. Základní receptura zůstává stále stejná, mnozí si ji ozvláštňují různými ingrediencemi – k dostání je i luxusní varianta se šampaňským. Odborníci na výživu ale z léta oblíbené pochoutky nadšení příliš nejsou – obsahuje příliš tuku, soli i kalorií, varují.

V muzeu návštěvníci projdou interaktivní „klobásovou trasu“, na níž se dozvědí zajímavosti z historie currywurstu. Na počítači si ho budou moci sami nakrájet anebo se podívat na dokumentární film nebo si pustit scény z televizních seriálů, v nichž se toto kultovní jídlo objevuje. Když je prohlídka unaví, odpočinou si na gauči ve tvaru porce kečupu, umístěném v místnosti, jejíž vzduch bude prosycen vůní kari. Chybět nebude samozřejmě ani stánek, v němž bude možné koupit kromě klasického currywurstu i vegetariánský z tofu.

Muzeum currywurstu
Muzeum currywurstu