Častou příčinou nemocí bývají chlamydie

Praha - Častou příčinou potíží, jako je ztráta plodnosti, záněty nebo kloubní choroby, mohou být bakterie zvané chlamydie. Příliš se o nich nemluví, jsou totiž známé jako pohlavní nemoc, přenášejí se ale i kapénkovou infekcí nebo z matky na dítě. Podle odhadů je má, aniž by to tušili, až 80 procent lidí. Navíc ani lékaři s nimi při diagnóze často ani nepočítají. Přitom pětina léčených má vážné problémy, jako je ztráta plodnosti, záněty a kloubní nemoc.

Renata Hájková je typickým pacientem, má sníženou imunitu a trpěla častými záněty patnáct let. Až si sama na internetu našla něco o chlamydiích a nechala se u lékaře testovat. Výsledek byl pozitivní. Teď se na ně léčí.

Chlamydie jsou sice nejčastěji pohlavní nemocí, zasahují ale také plíce a oči. Chytit je je možné třeba i obyčejným kýchnutím. Mají je i novorozenci. Pětina matek má totiž chlamydie při porodu. Příčinou nemocí bývají i u starších dětí. „Chlamydie je relativně častějším patogem u zánětu plic, středního ucha a nosohltanu u dětí, než jsme byli dosud schopni připustit,“ přiznává lékař dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Vladimír Mihál.

Vážné potíže má s chlamydií asi dvacet procent pacientů. V organismu se dají orientačně identifikovat za pomocí jednoduchých testů přímo v ordinaci lékaře. Potvrzovací test už ale trvá přes týden. Chlamydie se poté dají relativně dobře vyléčit. Léčba antibiotiky zabere zpravidla asi za tři týdny.