Auta na solární pohon jedou napříč Austrálií

Darwin (Austrálie) - V australském Darwinu odstartoval unikátní závod aut, která jedou jen na sluneční pohon. Čeká je 3000 kilometrů australským vnitrozemím. Do cíle ve městě Adeleid by měly dorazit za tři dny. S automobily poháněnými sluneční energií se do Austrálie sjely posádky ze šestnácti zemí světa. Některé závodní týmy se na unikátní pouť připravovaly mnoho let.

„Chtěli jsme se světového solárního závodu zúčastnit už dávno. Zatím jsme soutěžili jen v domácích závodech v Turecku, takže tohle je pro nás velmi vzrušující,“ uvedl člen tureckého týmu Surak Aliefendiogla.

Jako první na trasu vyrazila australská Aurora 101. Favoritem závodu je však zástupce z Británie. Sluneční vůz Endeavour přivezli specialisté z cambridgeské univerzity. „Je to nádherné. Tohle je výsledek dvouleté práce v oblasti solárních a zelených automobilů. Účastníci moc dobře vědí, co to pro svět znamená – pokrok a nové technologie pro snižování emisí,“ prohlásil předseda iniciativy Global Green Challenge Roger Cook.

Solární závod napříč Austrálií je součástí mezinárodní iniciativy Global Green Challenge, která podporuje vývoj vozidel šetrných k životnímu prostředí. Pořádá soutěže aut na elektrický a hybridní pohon a na alternativní zdroje energie.

/*json*/{"map":{"lat":-12.461334,"lng":130.841904,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-12.461334,"lng":130.841904,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/