Otec klonování dostal za podvody a zpronevěru podmínku

Soul - Jihokorejský soud uznal vinným vědce Hwanga U-soka z podvodu při výzkumu kmenových buněk a ze zpronevěry státních dotací. Hwang, který jako první naklonoval psa, oznámil v roce 2005, že se mu podařilo naklonovat i lidské kmenové buňky. To vzbudilo naděje na léčbu nemocí, jako je třeba Alzheimerova choroba. Pak se ale ukázalo, že výsledky zfalšoval. Za zpronevěru a padělání výzkumu mu soud uložil tříletou podmínku.

Hwang byl jediným jihokorejským vědcem, který měl dovoleno provádět studie v oboru lidských kmenových buněk. Soudní proces proti němu, v němž vypovídalo více než 60 svědků, trval déle než tři roky. Během srpnového slyšení Hwang prosil o shovívavost. Navzdory zjištění univerzitního výboru i rozhodnutí soudu má Hwang stále řadu stoupenců. I dnes se před soudní budovou sešly desítky lidí skandujících: „Věříme doktoru Hwangovi.“

Během procesu vyšlo najevo, že vědec použil pro osobní účely část ze 40 milionů dolarů, které postupně dostal od státu. V rozporu s předpisy navíc získával vajíčka pro výzkum od svých kolegyň.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Vyjádření soudu:

„Je jasné, že svých činů lituje. Je ale také jasné, že se dopustil podvodu.“

Šestapadesátiletý Hwang se v roce 2005 stal prvním vědcem, kterému se podařilo naklonovat psa - afghánského chrta Snappyho. V témže roce také prohlásil, že jeho tým dokázal naklonovat i lidské kmenové buňky, ale později se prokázalo, že výsledky práce na lidských embryích zfalšoval. Kvůli podvodu byl kontroverzní vědec vyloučen z univerzity, na níž pracoval, a v roce 2006 začalo soudní řízení, v němž byl Hwang obžalován z podvodu a zpronevěry dotací. Žaloba pro Hwanga požadovala čtyři roky vězení.

Hwang s naklonovaným psem
Hwang s naklonovaným psem