K záchraně korálů má pomoci tekutý dusík

Kodaň - Vědci se obávají o osud korálů, jedněch z nejkrásnějších mořských živočichů. Zatím jich žije na šest tisíc druhů, rychle však mizí. Podle posledních výzkumů většina korálových útesů nepřežije, i kdyby začala platit přísná pravidla pro omezení skleníkových plynů. Vědci se proto na setkání v dánské metropoli Kodani snaží přijít s nápadem, jak je uchovat pro budoucnost.

Koráli jsou velmi citliví na změny teploty a salinity nebo na znečištění. Vědci proto navrhují radikální řešení, chtějí zmrazit jejich vzorky v tekutém dusíku. Do moří by je pak mohli zkusit vrátit, pokud se globální podmínky stabilizují.

„Zatím ten boj prohráváme. Je to zoufalá snaha zachránit biodiverzitu korálových útesů,“ vysvětluje Simon Harding z Londýnské zoologické společnosti.

Vědci se obávají, že tzv. Korálový trojúhelník v jihovýchodní Asii, jedna z nejdůležitějších oblastí korálových útesů, může kvůli klimatickým změnám zaniknout do konce tohoto století. To by mělo obrovský dopad na celý místní ekosystém. Korálové útesy sice celosvětově pokrývají méně než čtvrtinu jednoho procenta mořského dna, jsou však domovem tisíců druhů ryb a mořských tvorů.

Australsko-filipínští aktivisté se tak u korálů potápí s číslicí 350 pro zdravý limit CO2 v ovzduší a maledivská vláda zas koná podmořská zasedání, aby varovala před nebezpečím, že ostrov Maledivy smete oceán. Všechy akce směřují k prosincovému summitu o klimatických změnách v Kodani, kde se má svět dohodnout na společné akci.