Castrova sestra pracovala pro CIA

Miami - Mladší sestra bratrů Castrových Juanita spolupracovala s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Pod krycím jménem Donna dodávala Juanita Castrová citlivé informace přímo z Havany. Působení v tajných službách popisuje v pamětech Fidel a Raul – mí bratři, tajná historie. Juanita Castrová žije od šedesátých let ve Spojených státech, se svými bratry nemluvila přes 40 let. Dnes šestasedmdesátiletá Kubánka prý zpočátku kubánskou revoluci probíhající v 50. letech minulého století podporovala. Později jí však prý vzalo iluze chování Fidela Castra vůči politickým oponentům a jeho styl řízení Kuby.

Agent CIA ji kontaktoval v Mexiku v roce 1961, jen 2 roky po revoluci, která vynesla Fidela Castra k moci. Pro americkou tajnou službu pak prý Juanita pracovala od roku 1961 do roku 1964. Informace dodávala pod krycím jménem Donna. 

„Začala jsem být rozčarovaná, když jsem viděla tolik nespravedlnosti,“ vysvětluje Castrová. „Moje situace na Kubě se stala velmi delikátní kvůli mým protirežimním aktivitám,“ dodala. Juanita Castrová pomáhala disidentům, varovala je před zátahy a schovávala je v domě své matky. „Nemám výčitky, že jsem se scházela s Fidelovými nepřáteli. Já ho nezradila, on zradil mě. Zradil tisíce lidí, kteří bojovali za jeho revoluci,“ komentuje to Juanita Castrová. 

Video Castrova sestra pracovala pro CIA
video

Castrova sestra pracovala pro CIA

Juanita tvrdí, že za předávání informací nikdy nevzala peníze a že se nepodílela na žádné násilné akci. V roce 1964 emigrovala do Ameriky. Bála se, že už ji před kubánskou tajnou policií nic neochrání. Víza jí tehdy pomohl získat bratr Raúl, současný prezident. Dnes Juanita žije v Miami. Se svými bratry nemluvila přes 40 let.

Juanita Castrová
Juanita Castrová