Lisabonská smlouva umožní silnou zahraniční politiku EU, míní Miliband

Londýn – David Miliband, britský ministr zahraničí, považuje za velkou výhodu Lisabonské smlouvy, že umožní vytvářet silnou a jednotnou zahraniční politiku celé Evropské unie. Schválení dokumentu podle něj znamená, že Evropa již nebude mít výmluvy, že nepřipravila jasné strategické priority pro svou úlohu ve světě.

Současná Evropská unie podle Milibanda mate okolní svět nejasnými signály, zahraniční politika Evropské unie není jednotná. V zájmu unie je proto schválení Lisabonské smlouvy, která zajistí jednotnou silnou zahraniční politiku. Tu by měla zajišťovat jak osoba jakéhosi evropského ministra zahraničí, tak osoba dlouhodobého prezidenta, který už nebude zastávat rozdílná stanoviska tak jako dosud předsedové Evropské rady při rotujícím předsednictví unie. 

Miliband současně zdůraznil, že evropská zahraniční politika nenahrazuje zahraniční politiku jednotlivých států, a připomněl, že každá členská země v ní má právo veta. 

Lisabonskou smlouvu již ratifikovaly všechny členské státy unie kromě České republiky, kde dokument čeká na podpis prezidenta Václava Klause. „Václav Klaus musí konečně dát jasně najevo své záměry, ale Evropská unie a všech jejích 27 vlád prahne po tom, aby se zabývaly výzvami, které je čekají,“ okomentoval to Miliband.