Meteorit v Lotyšsku nespadl. Obří kráter vykopal vtipálek

Riga - Záhadný ohnivý předmět, který v neděli údajně spadl na území severního Lotyšska, nebyl meteorit. Obří kráter, který vznikl v zemi, nevytvořilo těleso z vesmíru, ale člověk. Podle lotyšských geologů jde o něčí žert. Majitelka pozemku, na který měl údajný meteorit dopadnout, využila zájmu zvědavců a za jeden lat (asi 36 korun) prodávala vstupenky na prohlídku kráteru.

„Nic tu z nebe nespadlo, tento kráter vykopali lidé. A to je oficiální vysvětlení,“ poznamenal hlavní geolog Rižské univerzity Girts Stinkulis na adresu devět metrů široké a tři metry hluboké díry v zemi nedaleko města Mazsalaca ležícího u hranic s Estonskem.

„Někdo tady zinscenoval velký žert, rozházel chemické prvky a zapálil je, aby poté rozšířil informace o údajném nárazu meteoritu,“ uvedl geolog Dainis Ozols.

Vědec, který dorazil na místo dopadu hned v neděli, uvedl, že z kráteru stoupal kouř. Podle jeho prvního dojmu mělo jít o meteorit. Okraj kráteru byl mírně vyvýšený a na jeho dně viděl černo-šedou skvrnu, což jsou znaky dopadu meteoritu.

Podle odborníků je ale neobvyklé, aby na Zemi dopadl tak velký meteorit. Planeta je sice neustále bombardována předměty z vesmíru, nicméně většina z nich shoří v atmosféře a na její povrch vůbec nedopadne. Pokud by v Lotyšsku dopadl skutečně meteorit, musel by podle švédské expertky na meteority Asty Pellinenové-Wannbergové mít v průměru nejméně metr, aby mohl vyhloubit díru takových rozměrů.

/*json*/{"map":{"lat":57.8645936571,"lng":25.0555229187,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":57.863593,"lng":25.054653,"type":"1","description":"Nedaleko loty\u0161sk\u00e9ho m\u011bsta Mazsalaca vykopal vtip\u00e1lek ob\u0159\u00ed kr\u00e1ter, kter\u00fd m\u011bl napodobit dopad meteoritu."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/