Irácká policie zatkla kvůli nedělním atentátům 76 lidí

Bagdád - Smrtelná bilance nedělních sebevražedných útoků v Bagdádu se vyšplhala na 155 obětí. Jde o nejhorší krveprolití v zemi za víc než dva roky. Policie už pozatýkala 76 podezřelých. Vláda připisuje útoky teroristické skupině al-Káida. Množí se ale spekulace, že atentát souvisí s mocenským bojem odehrávajícím se v Iráku před lednovými volbami.

„Za útoky v Bagdádu stojí organizovaná síť teroristů. 76 hledaných mužů jsme už zadrželi. Další 4 nebo 5 jsou stále na útěku,“ oznámil dnes irácký ministr vnitra Džuwád al-Bolání. Neupřesnil ale, zda k zatýkání došlo po nedělním útoku, nebo už před ním. 

Podle vyšetřovatelů přijeli atentátníci v neděli k budovám ministerstva spravedlnosti a bagdádské provinční rady ve dvou upravených autobusech. V jednom z nich byla tuna výbušnin, ve druhém 700 kilogramů. Není jasné, jak se atentátníci s takovým nákladem dostali k dobře střeženým budovám. Jasné ale je, že se jim podařilo nálože odpálit. Atentát připravil o život celkem 155 lidí, dalších 700 jich je zraněno. 

Obavy z toho, zda Iráčané sami zvládnou bezpečnost v zemi po odchodu amerických jednotek, po atentátech dál rostou. Policie a armáda dnes posílily ochranky vládních institucí, které mohou být podle rozvědky cíli dalších podobných akcí. 

V Iráku se na leden chystají volby, ve kterých chce obhájit svůj post premiér Nurí Málikí. Množí se spekulace, že útoků bude přibývat, a teroristé se tak pokusí jeho pozici oslabit. 

Volby se mají konat 16. ledna, ale jejich termín je ohrožen, protože se parlament zatím neshodl na znění volebního zákona. Volební komise chce mít na přípravu voleb aspoň 90 dní.

Místopředseda parlamentu Chálid Atíja řekl agentuře AFP, že se vysocí politici dnes večer shodli na kompromisním znění zákona, které bude v úterý předáno vůdcům parlamentních frakcí. Jestliže s ním budou souhlasit, bude parlament o zákonu hlasovat.

Místo explozí v Bagdádu (25. 10. 2009)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24