Dohoda německé vládní koalice podepsána

Berlín – Předsedové stran nové německé vládní koalice dnes v Berlíně podepsali koaliční dohodu. Vláda má v plánu snížit daně, prodloužit životnost některých jaderných elektráren nebo podporovat vysídlenecká muzea, včetně muzea sudetských Němců. Do funkcí budou noví ministři jmenováni ve středu, kdy také Spolkový sněm zvolí na další čtyři roky kancléřkou dosavadní šéfku vlády Merkelovou.

Koaliční dohoda nové německé vlády ode dneška platí, předsedové stran ji totiž dnes večer podepsali. Po Merkelové dohodu stvrdil šéf FDP Guido Westerwelle a po něm i předseda CSU Horst Seehofer.   

Text dohody před tím schválili jak delegáti Křesťanskodemokratické unie (CDU), tak i bavorská CSU. FDP tak učinila na nedělním mimořádném sjezdu.   

Kromě snižování daní a prodloužení životnosti jaderných elektráren má vláda v plánu podpořit vybudování kontroverzního dokumentačního a výstavního centra, které má zmapovat dějiny nuceného vysídlování v Evropě minulého století. Vznik instituce v centru Berlína schválila už předchozí vláda velké koalice. Ještě nedávno se proti muzeu iniciovanému německým Svazem vyhnanců (BdV) stavěla Praha a zejména Varšava.  

Navíc spolková vláda nově slibuje podporu vzniku muzea sudetských Němců v Mnichově. Do koaliční dohody ji zřejmě prosadila CSU jako strana hájící zájmy Němců vysídlených z poválečného Československa. „Budeme podporovat zřízení sudetoněmeckého muzea v Mnichově,“ stojí v textu dohody.