Americká FBI zachránila desítky nezletilých nucených k prostituci

Washington - Padesát dva nezletilých nucených k prostituci zachránila americká FBI při rozsáhlé třídenní operaci. Zatkla téměř 700 lidí ve 36 městech po celých Spojených státech. Oznámila to v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na federální policejní zdroje. Mezi zatčenými je zhruba šest desítek kuplířů, sdělil dále Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Nejmladší z 52 zachráněných je desetiletá dívenka. Ostatní jsou hlavně adolescenti mladší 18 let.

Od roku 2003 se podařilo zachránit již 900 dětí

„Prostituce nezletilých zůstává v naší zemi skutečným problémem, jak to ukazuje počet dětí zachráněných díky úsilí našich specializovaných týmů,“ prohlásil Kevin Perkins, zástupce ředitele oddělení pro vyšetřování zločinů. FBI doufá, že se od zadržených dozví informace, které povedou k dalšímu zatýkání.

Dlouhodobá operace na záchranu nezletilých ze sítě prostituce, nazvaná Ztráta nevinnosti, umožnila od roku 2003 zachránit již 900 dětí. Zároveň se podařilo dostat před soud 510 osob.

Zátahy byly zaměřeny na místa, která FBI dlohodobě sledovala

Během celé akce se agenti FBI zaměřili na silniční prohlídky, kasina, pouliční zátahy a v neposlední řadě také internetové stránky. Zátahy se zaměřily na místa, o nichž bylo známo, že jsou k prostituci využívána, upřesnil agent FBI Jason Pack. „Jakmile narazili na mladé lidi, kteří se prostituovali, dostali se s nimi do kontaktu a pak to šlo dál,“ vysvětlil.

„Je velmi nepříjemné konstatovat, že ještě dnes musejí děti trpět, cítit bolest a potupu tím, že jsou sexuálně zotročovány, aby z toho měla zisk třetí osoba,“ prohlásil zástupce generálního prokurátora oddělení vyšetřování zločinů při ministerstvu spravedlnosti Lanny Breuer.