Karadžič se ani dnes nehodlá dostavit k soudu

Haag - V Haagu pokračuje jeden z nejsledovanějších soudních procesů. Před Mezinárodním soudním tribunálem pro bývalou Jugoslávii se z válečných zločinů zpovídá bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič. Proces začal včera, ale obžalovaný nepřišel, a protože nemá ani právníka, stání se po čtvrt hodině přerušilo. Karadžič se podle všeho nechystá přijít ani dnes. Radovan Karadžič je ve vězení už 15 měsíců. Celý proces označuje za politický a svou vinu odmítá.

Svou nepřítomností Karadžič protestuje proti tomu, že nedostal dost času na přípravu obhajoby, neboť spis s výpověďmi svědků má bezmála milion stránek. Jeho žádost o desetiměsíční odklad soudu ale tribunál zamítl. Podle vedoucí balkánského vysílání Rádio Svobodná Evropa Gordony Knezevicové měl na přípravu třináct let. Je to prý jenom způsob, jak se vyhnout soudnímu řízení. Tribunálu ale dochází trpělivost a s dalšími průtahy se nehodlá smířit.

Kada Hotičová, obyvatelka Srebrenice

„Mrtvým život nevrátíme. Ale dozvíme se, jestli se pravda ukáže.“

„Svým odmítnutím zúčastnit se stání blokuje začátek procesu. Soud by měl proto sám určit obhájce, aby zabránil dalším obstrukcím,“ popsala Karadžičovo jednání žalobkyně Hildegard Uertz-Retzlaffová. Obžaloba by tak dnes měla přednést zahajovací řeč k celému procesu. Bude se snažit prokázat, že Karadžič přímo zodpovídá například za čtyřleté ostřelování Sarajeva, při kterém zemřelo 12 tisíc lidí, nebo za masakr ve Srebrenici, kde v červenci 1998 zemřelo 8 tisíc lidí.