Ve Švédsku zemřeli 4 lidé po očkování proti prasečí chřipce

Stockholm - Švédské úřady prošetřují 4 případy úmrtí po očkování proti prasečí chřipce. Přímá souvislost zatím prokázána nebyla. Všichni čtyři lidé sice zemřeli krátce poté, co vakcínu dostali, šlo ale o starší lidi, kteří povětšinou trpěli vážnými nemocemi. Prokazatelně zatím ve Švédsku na tzv. prasečí chřipku zemřely dvě osoby. Švédsko má dostatek vakcín pro všechny své obyvatele, nejvíc o ní mají zájem právě staří lidé.

Úřad pro dohled nad léčivy Läkemedelverket informoval o případu 90leté ženy. Ta zemřela v pátek jen několik dnů poté, co se nechala očkovat. Ve stejný den byl ve Švédsku zveřejněn i případ další 74leté ženy. Ta zemřela čtyři dny poté, co dostala vakcínu. Tato pacientka ale trpěla srdečním onemocněním, patřila proto ke skupině rizikových pacientů. 

Dalšími dvěma prošetřovanými případy jsou úmrtí 50letého muže, který rovněž trpěl srdečním onemocněním a zemřel pouze několik hodin po očkování, a smrt ženy s vážnou svalovou nemocí, jejíž život skončil dva dny po očkování.   

Švédsko je jednou ze zemí, která nakoupila vakcínu pro celou svou devítimilionovou populaci. Očkování není povinné, avšak úřady je doporučují všem. Zájem o očkování je ve Švédsku vyšší s postupujícím věkem. Nejvíce zájemců je ze skupiny 65-74letých, kde očkování požaduje celkem 75 procent. Nejméně se chtějí nechat očkovat mladí v rozmezí 18-24 let (58procentní zájem).