Zatímco se Izraelci koupou v bazénech, Palestinci nemají dost vody

Gaza - Izrael brání Palestincům v přístupu k čisté vodě, tvrdí to zpráva organizace Amnesty International (AI). V pásmu Gazy se podle ní systém vodovodů a kanalizací v podstatě zhroutil, někteří Palestinci nemají na den ani 20 litrů vody. Izrael to odmítá a tvrdí, že Palestinci dostávají dokonce víc vody, než přikazují dohody z 90. let. Ve více než stostránkové zprávě organizace Amnesty International se píše, že Palestinec denně průměrně spotřebuje 70 litrů vody, někteří jedinci ale nemají na den ani 20 litrů vody, což je podle humanitárních organizací životní minimum.

Podle organizace mohou za nedostatek vody na palestinckých územích Izraelci, ti prý znemožňují Palestincům vykopat nové studny, zničili také cisterny a zásobníky vody. Palestinci nemají navíc žádný materiál na to, aby vodní systémy opravili. 

Donnatela Roverová, Amnesty International:

„Je třeba skončit se stavem, kdy židovští osadníci na okupovaných územích mají dost vody na zavlažování zahrad i provoz bazénů, zatímco Palestinci nemají dost vody ani k pití a uspokojení základních potřeb… Mnoho lidí musí dovážet vodu cisternami. Až třetinu výdělku utratí za vodu.“

„Izrael umožňuje Palestincům přístup jen ke zlomku společných vodních zdrojů, které se nacházejí zejména na okupovaném západním břehu Jordánu, zatímco nelegální izraelské osady dostávají prakticky neomezené množství vody,“ stojí ve zprávě.

Amnesty International přitom připomíná, že v Izraeli je průměrná spotřeba vody na jedince na den vyšší jak 300 litrů. Izraelci totiž spotřebují hodně vody na bazény nebo na zavlažování svých zahrad. 

K tekoucí vodě nemá podle AI přístup zhruba 200 tisíc Palestinců žijících na venkově v Předjordánsku. Palestinští farmáři v důsledku toho nejsou schopni vypěstovat ani malé množství plodin pro osobní potřebu a jsou nuceni snižovat velikost svých stád.

Organizace AI proto vyzývá Izrael, aby skoncoval s touto „diskriminující politikou“ a aby okamžitě uvolnil omezení, která odpírají Palestincům vodu. Izraelská vláda ale prostřednictvím svého mluvčího vzkázala, že zpráva není fakticky přesná, a obvinila Palestince z toho, že špatně spravují vodní zdroje. Mluvčí také dodal, že izraelská vláda nabídla Palestincům na pomoc už 82 projektů, které měly situaci zlepšit, Palestinci prý ale využili jen asi třetinu z nich.

V pásmu Gazy schází voda.
V pásmu Gazy schází voda.