Rakouské soudy nemohou rozhodovat o Temelínu

Lucemburk – Evropský soudní dvůr v Lucemburku dnes oznámil, že rakouské soudy nemohou rozhodovat o české jaderné elektrárně Temelín. Region Horní Rakousy u rakouského soudu žaloval společnost ČEZ za to, že Temelín znečišťuje okolí. Podle evropského soudu však rakouský region českou firmu žalovat nemůže. Názor Evropského soudního dvora je závazný pro všechny vnitrostátní soudy členských zemí EU, které musí rozhodnout v souladu s jeho vyjádřením.

Nejvyšší soud EU v dnešním verdiktu připomněl, že bezpečnost české elektrárny byla několikrát zkoumána při vstupu ČR do EU v roce 2004. Temelín prý splňuje základní standardy ochrany zdraví obyvatelstva a dodržuje předepsané limity. „Rakouské soudy nebudou moci nařizovat změny nebo dokonce uzavření elektrárny. Soud připomněl, že Evropská komise už kontrolovala Temelín před vstupem i po vstupu Česka do Evropské unie,“ vysvětlil význam rozsudku tiskový atašé Evropského soudního dvora Balázs Lehoczki.

Spolková země Horní Rakousy, která sousedí s jižními Čechami, si ale stěžuje, že radioaktivita způsobovaná provozem elektrárny narušuje zemědělskou činnost na pozemcích v Rakousku. „V Evropě ani na světě není taková elektrárna, která by nepřijatelným způsobem působila na pozemky ani 60 metrů od elektrárny, natož 60 km,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro energetickou bezpečnost Dana Drábová ke stížnosti Rakušanů, že Temelín poškozuje plodiny pěstované v zemědělské škole asi 60 kilometrů od elektrárny.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková:

„Je to už podruhé, kdy Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl v náš prospěch, potvrzuje tak znovu skutečnost, že elektrárna Temelín je provozována zcela v souladu s českou i evropskou legislativou.“

Rakušané požádali rakouský soud, aby energetické společnosti ČEZ nařídil, aby přestala „znečišťovat“ jejich okolí nebo zastavila provoz elektrárny, pokud ji prý nebude schopná uvést do stavu, který splňuje platné technické normy.

Rakouský soud se však obrátil na Evropský soudní dvůr, aby zjistil, zda musí uznat povolení k provozu, které Temelín získal od českých úřadů. Podle Evropského soudního dvora Rakousko ale musí respektovat povolení k provozu vydané v Česku. Nemůže ho tedy pomíjet a odůvodňovat to tím, že se bude dovolávat nutnosti chránit život, zdraví obyvatelstva, životní prostředí nebo vlastnické právo.

/*json*/{"map":{"lat":49.1802166018,"lng":14.3782711029,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Odpůrci Temelína čekali na dnešní verdikt osm let. Rakouské úřady i tamní protijaderní aktivisté proti Temelínu vytrvale protestují už řadu roků. Naposledy podali k Evropskému soudu pro Lidská práva žalobu proti jaderné elektrárně Temelín rakouští Svobodní (FPÖ). Již podané stížnosti ale podle dnešního rozhodnutí nemohou skončit v neprospěch společnosti ČEZ.