Scientologové za lákání peněz od členů dostali pokutu

Paříž – Francouzský soud rozhodoval o trestu pro scientologickou církev, která od svých členů podvodně vylákala desetitisíce eur. Francouzská scientologická církev nakonec odešla od soudu jen s pokutou, rozpuštěna nebude. Celkem ale musí organizace zaplatit za podvodné získání financí od členů pokutu ve výši 600 tisíc eur (16 milionů korun). Údajný vůdce scientologů Alain Rosenberg pak dostal dvouletý podmíněný trest a pokutu 30 tisíc eur (780 tisíc korun).

Soud ve Francii řešil případ čtyř bývalých členů scientologické církve, která z nich vylákala desetitisíce eur. Například 43letá Pařížanka utratila až 20 tisíc eur za scientologické předměty. Žena investovala své životní úspory do knih, léků na „samočištění“ nebo speciálního elektrometru, který měl ukázat výkyvy v její psychice. Právníci tvrdí, že církev z ženy systematicky tahala peníze pomocí psychického nátlaku. K žalobě se připojila další podobně postižená žena a také sdružení lékárníků, kterým se nelíbí, že scientologové svévolně prodávají léky členům organizace. 

Před soudem stanulo celkem šest představitelů této organizace, která je ve Francii považována za sektu. Scientologické církvi dokonce hrozilo rozpuštění, nakonec byl ale soud mírnější, vyměřil organizaci za její jednání jen celkovou pokutu ve výši 600 tisíc eur. 

Soud totiž díky novele zákona z letošního května vlastně ani církev rozpustit nemohl, neboť nová úprava neumožňuje rozpuštění právního subjektu na základě podvodů. Média okamžitě vyslovila podezření, že změna nastala na objednávku scientologů. Parlament se ale brání, že ke změně zákona došlo nedopatřením. 

Scientologická církev

0Byla založena v 50. letech ve Spojených státech spisovatelem L. Ronem Hubbardem. Scientologové mají asi milion členů na celém světě (některé odhady hovoří o statisících, církev sama o devíti milionech). Mezi veřejnými představiteli scientologie jsou i některé hollywoodské hvězdy, např. John Travolta či Tom Cruise.

Cílem scientologů je stát se thétanem, neboli duchovní bytostí mimozemského původu neomezených schopností a inteligence. Tohoto stavu se podle scientologů dá dosáhnout metodou auditingu, kterým se člověk duševně očistí od všech negativních vlivů. Jde o sezení se scientologem, během kterého se k očištění využívá takzvaný elektrometr. Scientologové jsou za tuto metodu kritizováni, někteří odborníci ji označují za vymývání mozku. Kromě toho musí člověk podle scientologů absolvovat i očištění fyzické, které spočívá ve vyplavení veškerých jedů z těla.

Laffayette Ron Hubbard
Zdroj: wikipedia.com