Plavšičová opustila švédské vězení a odletěla do Bělehradu

Stockholm - Bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová dnes po šesti letech opustila vězení ve Švédsku a odletěla do Srbska. Plavšičová si odpykávala jedenáctiletý trest za zločiny proti lidskosti z dob války v bývalé Jugoslávii. Exprezidentka byla propuštěna podmínečně po uplynutí dvou třetin trestu. Po propuštění odletěla ze stockholmského letiště Arlanda a kolem druhé hodiny odpoledne přistála v Bělehradě. Už dříve oznámila, že se chce usadit v Srbsku.

Propuštění schválil v září Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, který nyní devětasedmdesátiletou političku poslal za mříže v roce 2003. Plavšičová se podle ICTY podílela na pronásledování a vyhánění bosenských Muslimů a Chorvatů za války v letech 1992 až 1995, která si vyžádala na 100 000 lidských životů. V této době zastávala funkci viceprezidentky Republiky srbské, v čele bosenských Srbů stála v letech 1996 až 1998.

Plavšičová se sama haagskému tribunálu vydala, a to v roce 2001. Dosud je nejvýše postaveným politickým představitelem z bývalé Jugoslávie, kterého ICTY odsoudil. Švédská vláda jí nyní prominula zbývající třetinu trestu „pro dobré chování“, jak je v zemi obvyklé.

Na 79letou Plavšičovou s napětím čekala srbská média - i proto, že se v Haagu právě rozběhl proces s jejím předchůdcem Radovanem Karadžičem. Toho Plavšičová označuje za zkorumpovaného zbabělce; naopak v úctě chovala Ratka Mladiče, vojenského velitele stíhaného za nejtěžší válečné zločiny. Dnes už se zdráhá jmenovat viníky.

Biljana Plavšičová v rozhovoru pro švédskou televizi:

"Je nemožné srovnávat Karadžiče a Mladiče. Mladić byl čistý, pokud jde o peníze a podobně. Byl správný generál. Nikdy bych nevěřila, že se člověk jako on bude schovávat."

Pro někoho hrdinka, pro někoho zrádkyně

Pro mnoho Srbů je Plavšičová hrdinka, její propuštění ale v Bosně a Hercegovině ani v Srbsku nevyvolalo jen nadšení. Současný předseda tříčlenné bosenské kolektivní hlavy státu Željko Komšić kvůli tomu zrušil návštěvu skandinávské země plánovanou na příští měsíc. Ultranacionalistická Srbská radikální strana označila Plavšičovou za zrádkyni, která způsobila „obrovské škody Republice srbské a srbskému národu“. Narážela tak na její svědectví proti bývalému předsedovi bosenskosrbského parlamentu Momčilovi Krajišnikovi, který byl na počátku roku odsouzen na 20 let vězení.