Bludní piloti z Minneapolisu se snažili přijít na kloub systému rezervací

Washington – Zbloudilí piloti společnosti Northwest Airlines, kteří se postarali o jednu z nejkurióznějších zpráv minulého týdne, se během letu věnovali svým laptopům a zapomněli sledovat aktuální polohu letadla. Takový je prozatím výsledek vyšetřování kauzy, kdy kapitán letu Timothy Cheney a první důstojník Richard Cole přeletěli cílové letiště o více než 240 kilometrů. Piloti byli až do ukončení vyšetřování uvolněni z aktivní letecké služby.

Oba provinilci byli podle svých slov natolik zabráni do složitého systému rezervace palubních služeb na svých přenosných počítačích, že se přestali věnovat řízení a zcela zapomněli na čas. Vyrušila je až letuška na palubní vysílačce. Airbus A320 se 144 cestujícími na palubě na trase ze San Diega do Minneapolisu byl v tu chvíli již více než dvě stovky kilometrů za cílovou stanicí. Cheney a Cole popřeli, že by za letu spali, z čehož je původně podezřívali vyšetřovatelé. Oba piloti nicméně více než hodinu a čtvrt neodpovídali na tísňová volání z řídícího střediska a od ostatních letadel v oblasti. Posádka později obnovila kontakt, požádala o povolení k návratu a bezpečně přistála na minneapoliském letišti.

Americké zákony povolují pilotům používání osobních počítačů na palubě, pokud je letoun v nadmořské výšce nad tři kilometry. Podle pilotů to také patří k běžné praxi. Zmíněný incident je ale podle zástupců společnosti Delta Airlines, které Northwest Airlines vlastní, vážným porušením bezpečnostních nařízení společnosti. Cheney a Cole jsou oba zkušení piloti, kteří měli na různých strojích nalétáno přes 10 tisíc hodin.

/*json*/{"map":{"lat":44.8827555504,"lng":-93.2176208496,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":44.881234,"lng":-93.203111,"type":"1","description":"Leti\u0161t\u011b v St.Paul v Minneapolis"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/