Mitterrandův syn dostal milionovou pokutu za kšeftování se zbraněmi

Paříž - Podmínečný trest dvou let vězení a pokutu 375 000 eur (téměř 10 milionů korun) uložil pařížský soud Jeanu-Christophu Mitterrandovi, synovi bývalého prezidenta, za podíl na nelegálním prodeji zbraní z východní Evropy do Angoly v 90. letech. Hlavní postavy případu, francouzský podnikatel Pierre Falcone a izraelsko-ruský miliardář Arkadij Gaydamak, byly odsouzeny k šesti letům vězení.

V aféře, nazvané francouzskými médii Angolagate, bylo souzeno 42 osob. Tehdejšího poradce prezidenta Françoise Mitterranda Jacquesa Attaliho soud zprostil viny. Bývalý ministr vnitra Charles Pasqua dostal ale trest tří let odnětí svobody, z toho rok nepodmíněně, a 100 000 eur pokuty.

Podle vyšetřovatelů dodali Falcone a Gaydamak v 90. letech do Angoly prostřednictvím Falconeho pařížské společnosti Brenco zbraně za 633 milionů dolarů (v přepočtu za 11,2 miliardy korun). Brenco přitom „kryla“ slovenská společnost ZTS OSOS.

Obchod bez příslušných povolení ve výši dalších stamilionů pokračoval prý i s jinými východoevropskými firmami až do roku 2002.

Francouzští prominenti pomáhali oběma protagonistům zbrojního „pašování“ podle vyšetřovatelů svými kontakty výměnou za úplatky. Tyto obchody zahrnovaly 420 tanků, 12 vrtulníků a 150 000 dělostřeleckých granátů, ale i šest vojenských lodí a 170 000 protipěchotních min.