Při útoku Talibanu v Kábulu 12 obětí včetně šesti zaměstnanců OSN

Kábul – Dvanáct lidí včetně šesti zaměstnanců OSN dnes zemřelo při útoku na ubytovnu OSN v Kábulu. Dalších 9 lidí je zraněných. K atentátu se hlásí hnutí Taliban. Mluvčí radikálního hnutí sdělil, že akce je součástí kampaně proti listopadovému druhému kolu prezidentských voleb. Velvyslanectví USA později oznámilo, že jeden z mrtvých je Američan.

Útok provedli tři sebevražední atentátníci. S náložemi vnikli do budovy, jež sloužila jako soukromá ubytovna i pro personál OSN. Podle očitého svědka, který si nepřál být jmenován, na sobě měli útočníci policejní uniformy.

O něco později zasáhla raketa „vnější okraj“ prezidentského paláce, ale nikoho nezranila. Další raketa dopadla na pozemek luxusního kábulského hotelu Serena, v němž se ubytovávají převážně cizinci. Střela nevybuchla, ale naplnila hotelovou halu kouřem a zhruba stovka lidí - hostů i zaměstnanců - se raději ukryla ve sklepě.

Afghánský prezident útoky odsoudil jako „nelidské činy“ a vyzval armádu a policii, aby zesílila bezpečnostní opatření kolem všech mezinárodních institucí.

Mluvčí OSN Adrian Edwards potvrdil, že šest obětí byli pracovníci OSN a devět jejich kolegů utrpělo zranění. V ubytovně bylo zaregistrováno 20 zaměstnanců OSN. Podle policie jsou dalšími oběťmi tři sebevražední útočníci, dva zaměstnanci ochranky a jeden afghánský civilista.

Taliban chce překazit druhé kolo voleb

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid agentuře AP telefonicky oznámil, že na ubytovnu zaútočili tři bojovníci vyzbrojení granáty, samopaly a vestami s výbušninami. Toto je náš první útok," řekl o akci proti personálu OSN Zabiulláh Mudžáhid.

Taliban před třemi dny vydal prohlášení, v němž pohrozil násilím každému, kdo se bude podílet na přípravě druhého kola prezidentských voleb. Má se konat 7. listopadu a rozhodnout se v něm má mezi dosavadním prezidentem Hamídem Karzáím a bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem. Ani jeden z nich v prvním, srpnovém kole nezískal nadpoloviční počet hlasů.

Následky sebevražedného útoku v Pákistánu
Zdroj: EBU
Autor: ČT24