Při pumovém útoku v Pákistánu již přes sto mrtvých

Péšávar (Pákistán) – V pákistánském Péšávaru na severozápadě země vybuchla dnes bomba na tržišti. Zemřelo více než sto lidí, převážně žen, které nakupovaly a prodávaly zboží. Po útoku navíc na místě zůstalo až 200 zraněných, někteří jsou v kritickém stavu. Několik budov v okolí exploze stále hoří. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místní lékaře.

Útok se odehrál jen několik hodin poté, co do Pákistánu přiletěla na třídenní návštěvu americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Je to její první návštěva této asijské země od nástupu do funkce šéfky americké diplomacie na počátku roku. Clintonová se má sejít s pákistánskými politiky v Islámábádu a Láhauru.

Podle agentury Reuters vybuchla bomba na rušném tržišti ve staré části Péšávaru a po explozi vypukl požár, který zachvátil několik okolních domů. Podle místních lékařů je mezi mrtvými mnoho žen.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Pákistán je v pohotovosti od 17. října, kdy armáda zahájila pozemní ofenzivu proti ozbrojencům radikálního hnutí Taliban v oblasti Jižní Vazíristán u hranic s Afghánistánem. Armádní ofenziva následovala po sérii drzých útoků ozbrojenců na cíle OSN, vrchní velení armády, policejní stanice i další cíle, při nichž bylo zabito více než 150 lidí. Taliban pohrozil, že na vojenskou operaci odpoví znásobením útoků.