Angela Merkelová opět zvolena německou kancléřkou

Německý Spolkový sněm formálně znovu zvolil kancléřkou Angelu Merkelovou. Ve funkci bude další 4 roky. Její křesťanští demokraté vyhráli parlamentní volby a vytvořili středopravou koalici. Merkelová je historicky první ženou, která v Německu kancléřský post zastává.

Kabinet budou až na jednu výjimku tvořit známé tváře z exekutivy nebo ze stranické politiky. Dosavadní ministr vnitra a zřejmě nejzkušenější aktivní politik CDU Wolfgang Schäuble bude šéfovat financím, diplomacii povede dle tradice předseda FDP Guido Westerwelle, který bude zároveň vicekancléřem.

Ve vládě zůstává dosavadní ministr hospodářství a v poslední době nejoblíbenější německý politik Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), jemuž bylo nově svěřeno ministerstvo obrany, a tím i pokračování nepopulární vojenské mise v Afghánistánu. Ve funkci tak vystřídá Franze Josefa Junga (CDU), jenž se stěhuje na ministerstvo práce. Ministerstvo hospodářství po Guttenbergovi převezme Rainer Brüderle z FDP.

Video Hana Scharffová ve Studiu ČT24
video

Hana Scharffová ve Studiu ČT24

Na svých postech zůstávají ministryně zemědělství Ilse Aignerová (CSU) i školství Annette Schavanová a ministr kultury Bernd Neumann (oba CDU). Nová ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová (FDP) stejnou funkci zastávala už v letech 1992-1996 za vlády Helmuta Kohla.

Nový kabinet má již ode dneška napilno

Jediným nováčkem ve vysoké politice a zároveň nejmladším členem druhého kabinetu Merkelové bude nový ministr zdravotnictví Philipp Rösler, který dosud zastával funkci ministra hospodářství v Dolním Sasku.

Šestatřicetiletý politický talent z FDP se narodil ve Vietnamu a jako adoptované dítě vyrůstal v Hamburku a Hannoveru. Stane se prvním německým ministrem asijského původu. Na jeho bedrech bude spočívat předpokládaná reforma financování zdravotnictví.

Nový kabinet se ještě dnes schází k prvnímu zasedání. Merkelovou přitom ještě večer v Paříži očekává prezident Nicolas Sarkozy, který chce s šéfkou německé vlády hovořit o čtvrtečním a pátečním summitu EU v Bruselu. Opoziční strany, zejména sociální demokraté (SPD) a Zelení, dnes kritizovaly, že Merkelová upřednostňuje cesty do zahraničí před prohlášením v parlamentu. Kancléřka má programové prohlášení své vlády poslancům představit až 10. listopadu.