V Německu začal proces s údajným nacistickým zločincem Boerem

Cáchy (Německo) - V německých Cáchách začal proces s bývalým nacistickým válečným zločincem Heinrichem Boerem. Bývalý člen vražedného komanda SS čelí obvinění z vraždy tří Nizozemců. Boere už se v minulosti k těmto činům několikrát přiznal. Trestu se ale dosud úspěšně vyhýbal. V Holandsku byl přitom již před šedesáti lety odsouzen v nepřítomnosti k trestu smrti.

 Boere vyrostl v Nizozemsku. K jednotkám SS se přihlásil dobrovolně v roce 1940 jako osmnáctiletý. O čtyři roky později se zúčastnil akce s krycím názvem Silbertanne (Stříbrná jedle), jejímž cílem bylo rozprášit nizozemský odboj. Při čistce nacisté zabili nejméně 54 Nizozemců. Sám Boere se později přiznal, že zastřelil tři muže. „Obžalovanému hrozí doživotní vězení. Údajně zastřelil v roce 1944 tři lidi jako člen speciálního komanda působícího v Nizozemí,“ vysvětlil mluvčí soudu v Cáchách Georg Winkel.

Zvláštní soud v Amsterodamu Boereho odsoudil už před 60 lety v nepřítomnosti k trestu smrti. Později to změnil na doživotní vězení. Boere se za mříže ale nikdy nedostal. Žil totiž tehdy v Německu a tamní justice ho odmítla vydat s odůvodněním, že Německo své občany do zahraničí nevydává. Nakonec jeho případ v 80. letech zastavila. Činy byly prý spáchány jako součást právně přípustných odvetných opatření na okupovaných územích. Boere, který žil v rodném Eschweileru u Cách a pracoval jako horník, navíc prý jen plnil rozkaz.

Boere podle svých obhájců není zdravotně způsobilý

Cášský soud však před dvěma roky rozhodl, že si Boere trest od nizozemského soudu může odpykat v Německu. Odvolací instance tento verdikt zvrátila. Loni v dubnu případ ale opět otevřelo státní zastupitelství v německém Dortmundu. Vedle důkazů od nizozemských vyšetřovatelů mají žalobci i Boereho doznání pro nizozemský tisk. V roce 2006 totiž události z roku 1944 podrobně popsal deníku Algemeen Dagblad.

„Doufám, že Boere konečně ponese zodpovědnost za své činy a přizná svou vinu. A taky doufám, že dostane nejtěžší možný trest,“ vyjádřil se syn jedné z Boerových dětí Teun de Groot. Boereho právníci se snažili procesu zabránit. Tvrdili, že jejich klient trpí vážnou srdeční chorobou. Odvolací soud i německý ústavní soud požadavek zamítly. Rozsudek v Cáchách by měl padnout 18. prosince.