Fico: SR upřednostní chartu práv EU před výjimkou kvůli dekretům

Bratislava - Slovensko upřednostní chartu základních práv Evropské unie před výjimkou kvůli takzvaným Benešovým dekretům, o níž také uvažovalo. Na zasedání parlamentního výboru pro evropské záležitosti to dnes řekl slovenský premiér Robert Fico. Výjimka by podle něj mohla omezit chartou zaručená práva Slováků v sociální oblasti. Výjimkou z listiny základních práv podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvy o reformě EU český prezident Václav Klaus. Obává se totiž prolomení Benešových dekretů a případných majetkových nároků sudetských Němců.

„Nezdá se nám příliš dobré řešit politický vztah charty a Benešových dekretů tak, že to má omezit účinnost charty pro naše občany v sociální oblasti… Neobětujeme sociální práva lidí na Slovensku,“ řekl Fico. Podle něj slovenská vláda míní, že žádný vztah mezi dekrety a chartou neexistuje.

„Skutečně tu nejde o právní obavy, ale jen o politické obavy, že by se v případě Česka pohlíželo jinak na Benešovy dekrety než v případě Slovenska,“ dodal.

Slovenský premiér se přitom ještě nedávno zmiňoval o tom, že jeho země bude žádat stejnou výjimku jako ČR. Tvrdil, že slovenská strana v rámci EU snahu Česka zablokuje, pokud se výjimka nebude vztahovat i na Slovensko. V posledních dnech se začali slovenští politici ale vyjadřovat opatrněji.

Fico dnes neupřesnil, jak bude Slovensko na schůzce lídrů EU hlasovat. Výjimku odmítli i čeští odboráři. Podle nich kvůli ní nebudou moci Češi u evropských institucí uplatňovat svá sociální, pracovní či lidská práva. Také polské odbory tvrdí, že výjimka omezuje využití listiny základních práv EU. Před dvěma týdny vyzvaly polského premiéra, aby svůj podpis pod protokolem o výjimce stáhl.

Lisabonská smlouva má reformovat fungování a instituce rozšířené EU. Chybí už jen Klausův podpis, aby mohla začít v rámci unie platit. Klaus ho podmínil právě trvalou výjimkou z listiny základních práv EU pro Česko, obdobně jako ji mají Polsko a Británie. Smlouvou se nyní zabývá český ústavní soud. O stížnosti senátorů by mohl rozhodnout 3. listopadu. Premiér Jan Fischer dnes novinářům řekl, že ho prezident ujistil, že po splnění své podmínky k Lisabonu a případném souhlasu ústavního soudu lisabonský dokument podepíše.

Slovenský premiér Robert Fico v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24