Zimbabwe deportovalo odborníka OSN na lidská práva zpět do JAR

Harare - Zimbabwské úřady dnes deportovaly zadrženého zástupce OSN pro lidská práva Manfreda Nowaka zpět do Jihoafrické republiky. Právě odtud ve středu do Zimbabwe přijel na pozvání tamní vlády. Ta ale v poslední chvíli jeho návštěvu zablokovala se slovy, že ji musí odložit. Prý kvůli rozhovorům mezi prostředníky ze Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) a vedením zimbabwské vlády. Nowakova mise měla v Zimbabwe začít ve středu a trvat do 4. listopadu. Informovala o tom agentura Reuters.

„Právě nastupujeme do letadla do Johannesburgu,“ oznámil Nowak z letiště v Harare. Do země ho prý přitom pozval zimbabwský premiér Morgan Tsvangirai. Po příletu do Zimbabwe ho zadržely tamní úřady, noc spolu s dalšími dvěma kolegy přečkal v letištním VIP salonku. Nowak ve středu vypověděl, že celníci se dožadovali povolení pro vstup do země od tamního ministerstva zahraničí, pozvání od Tsvangiraie prý neakceptovali.

Pozvání odborníka OSN na lidská práva bylo prvním znamením ochoty jihoafrické země spolupracovat s Radou OSN pro lidská práva. Nowak se zabývá především problematikou mučení a jiných krutostí, nelidského či ponižujícího zacházení.

Ze Zimbabwe přicházejí v posledních dnech zprávy o zatýkání, zastrašování i pronásledování stoupenců dříve opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) premiéra Morgana Tsvangiraie i obránců lidských práv. O to je Nowakova mise naléhavější, upozornily zdroje z OSN.