Plánované volby prohlubují propast mezi Hamasem a Fatahem

Gaza - Hamas nepodpoří prezidentské a parlamentní volby vyhlášené předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem na 24. ledna. Hnutí pohrozilo obyvatelům Gazy blíž nespecifikovanými opatřeními, pokud se hlasování zúčastní. Hamas neuznává autoritu Abbáse, protože mu už skončilo funkční období. Dál se tak prohlubuje krize mezi Hamasem kontrolujícím pásmo Gazy a Fatahem ovládajícím Západní břeh Jordánu.

Vypsání prezidentských voleb na palestinských územích už minulý týden označil Hamas za nezákonné a neústavní. Dnes organizace v prohlášení rovnou uvádí, že odmítá konání voleb v pásmu Gazy. Hamas prý „bude žádat složení účtů od všech osob, které se do hlasování zapojí“. 

Podle Hamasu totiž nemůže volby vyhlásit někdo, kdo k tomu nemá pravomoc. Abbásovu legitimitu organizace, která ovládá pásmo Gazy, neuznává, protože jeho čtyřletý mandát vypršel letos v lednu. 

Hamas, který vyhrál poslední všeobecné volby před třemi lety, lednové hlasování odmítá i proto, že volby nejsou výsledkem „národní dohody“ o usmíření mezi palestinskými frakcemi. „Tyto volby posílí rozdělení a vytvoří politickou propast. Nedovolíme, aby se to stalo,“ prohlásil mluvčí Hamasu Táhar Núnú.