Závod solárních aut vyhrál japonský Tokai Challenger

Adelaide - Letošní ročník prestižního závodu solárních aut napříč Austrálií už zná svého vítěze. Jako první dojel po 3 000 kilometrů dlouhé trati vůz studentů z japonské univerzity Tokai. Na soutěž, jejímž smyslem je dokázat, že ekologická auta mají svůj potenciál, vyrazilo celkem 31 aut ze šestnácti zemí světa. Letošní závod poznamenala i jedna nehoda. Hned první den kvůli poryvům větru havarovalo a ze závodu odstoupilo belgické auto.

I když vítězný japonský vůz startoval až ze čtvrté pozice, už první den se dostal na špici závodu Global Green Challenge a jako první projel cílovou páskou nedaleko jihoaustralského města Adelaide.

„Jsem opravdu rád, že se mohu zapojit do vývoje nejmodernějších technologií. Myslím, že svět potřebuje, aby vznikala auta na solární pohon,“ nechal se slyšet řidič vítězného vozidla Kenjiro Shinozuka.

Austrálie hostí závod elektromobilů každé dva roky už od roku 1987, kdy zvítězilo auto Honda Dream II. Japonci naposledy vyhráli před šestnácti lety. Tamní vývojáři by rádi udávali tón ve vývoji solárních aut i dál. Soutěž je přitom pokaždé skvělou příležitostí ukázat, kam technologie pokročila. „Je to vyvrcholení dvou let práce na autech poháněných sluneční energií. Lidé, kteří se závodu účastní , si moc dobře uvědomují, co dělají pro svět a jaká technologická zlepšení mu přinášejí,“ prohlásil ředitel závodu Roger Cook.

/*json*/{"map":{"lat":-34.92577,"lng":138.599732,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-34.92577,"lng":138.599732,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/