San Francisco kolabuje, hlavní most uzavřen

San Francisco - Na prozatím neurčitou dobu uzavřely severoamerické úřady most Bay Bridge, který spojuje San Francisco s Oaklandem. Na 73 let staré stavbě se uvolnilo lano a odpadl kus oceli, což poškodilo dvě auta. I když není most tak známý jako jeho soused Golden Gate, uzavírka vyvolala ve městě rozsáhlé zácpy. Po mostě spojujícím dvě strany sanfranciské zátoky projede každý den 280 tisíc aut.

Odborníci nyní zkoumají, zda není most poškozen, utržené lano by mohlo způsobit vibrace mostu, které by mohly stavbu výrazně poškodit. Bay Bridge proto stále zůstává uzavřen a není jasné, kdy po něm opět budou jezdit auta. „Právě teď vůbec nevíme, kdy by mohl být most znovu otevřen. Musí se zde nejprve dokončit všechny práce,“ uvedl pro CNN Bart Ney, mluvčí kalifornského dopravního úřadu. 

Kvůli uzavírce mostu ale doprava na obou stranách kolabuje. Zatímco řidiči strávili dřív cestou přes most jen pár minut, teď jim objížďka zabere i několik hodin. V ulicích San Francisca i Oaklandu stojí kilometrové kolony, řidiči jsou bezradní a nervózní. Někteří proto cestu autem raději rovnou vzdávají.   

73 let starý most si přitom opravy zaslouží, denně přes něj jezdí skoro 300 tisíc aut, není se proto čemu divit, že některé jeho části dosluhují. Úřady se proto rozhodly investovat do jeho opravy. Problémem ale je, že rekonstrukce bude muset probíhat postupně, protože úplné uzavření mostu není kvůli dopravě vůbec možné. 

/*json*/{"map":{"lat":37.818734405,"lng":-122.351303101,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/